GÜNDEM

Bu yöntem emeklilik yaşını düşürüyor! SGK duyurdu: 10-15 yıl çalışıp başvuru yapan erken emekli olacak

SGK’dan erken emeklilik bekleyenlere müjdeli haber. 10-15 yıl çalışıp başvuru yaparak emekli olmak mümkün. Şartlar tek tek açıklandı.

Sosyal güvenlik kurumundan emeklilik bekleyenler için müjdeli haber. Uzun yıllar boyunca çalışmaya gerek yok sadece 10-15 yıl çalışarak artık emekli olmak mümkün. Vatandaşların erken emeklilik elde edebilmesi için hükümet kanadında Emeklilikte Yaşa Takılanlar hazırlıkları sürerken Sosyal güvenlik Kurumu’ndan anında emeklilik imkanına dair duyuru geldi. Erken emeklilik elde etmek isteyenler mutlaka bu habere baksın. Detaylar haberimizin devamında…

Emekli olma bilmenin hayaliyle uzun yıllar boyunca çalışan vatandaşlar belli bir sürenin sonunda ise yaş beklemeye başlıyor. Ancak erken emeklilik haberi Sosyal güvenlik kurumundan geldi. Birçok vatandaş bazı şartları taşıması halinde erken emeklilik şansını elde ediyor. SGK’ca erken emeklilik için gerekenleri tek tek açıkladı. Özellikle engelli vatandaşları yakından ilgilendiren bu haber çalıştığı süre içinde iş gücünü kaybedenleri de ilgilendiriyor. Engellilik seviyesi, erken emeklilik için önem taşıyor. Emekli olma şartlarını araştıranlar için erken emeklilik detaylarını listeledik. On yıl çalışıp emekli olmak isteyenler haberimizi okusun.

ENGELLİLER ERKEN EMEKLİ OLMA ŞANSINI ELDE EDİYOR

Sosyal güvenlik kurumu tarafından emeklilik hayali kuran vatandaşlara güzel haber verildi. Özellikle engelli olan vatandaşlar için bugün net bir duyuru yapıldı. Eğer engel durumunuz Sosyal güvenlik kurumu tarafından uygun bulunan koşullara göre ise on yıl çalışma sonunda emekli olabilirsiniz. Ayrıca engel durumu kadar sigortalılık süresi ve ödenen prim gün sayısına önem taşıyor. Erken emekli olma şansı bu şartlar bağlamında elde ediliyor. Sigorta giriş tarihi, prim gün sayısı uygun olduktan sonra yaşınızı beklemeye gerek yok.

ON YIL ÇALIŞMA İLE EMEKLİLİK MÜMKÜN

Engellilik oranı, erken emeklilik için önem taşıyor. Sağlık raporu ile engelli olduğunu ispatlayan kişiler, kaç derece olduğunu da SGK kaya bildirdikten sonra emekli olma şansına sahip oluyor. Gerekli belgeler sağlandıktan sonra yazılı bir dilekçe ile başvuru yapmak gerekiyor. Prosedürü yerine getirenler belirlenen süre sonunda emeklilik hakkını elde ediyor. Genellikle bir ay içerisinde engelli vatandaşlara emekli aylığı bağlanıyor.

%70 VE ÜSTÜ ENGELLİ KİŞİLER ON YILDA EMEKLİ OLUYOR

Engel oranı özellikle çalışma süresi konusunda önemli. %40’a kadar engelli kişiler 15 yıllık çalışma sonunda emekli olma şansını elde ederken %70 ve üstü engelli kişiler ise on sene sigortalılık koşulu ile emekli olma şansına sahip oluyor. Bu şekilde emekli olmak isteyen vatandaşların yukarda da belirttiğimiz gibi engel durumunu bir sağlık kuruluşundan alacağı raporla belgelemesi isteniyor.

MALÛLEN EMEKLİ OLMA HAKKI DA VAR

Ayrıca erken emeklilik için malullük durumu da söz konusu olabiliyor. Yani çalışma hayatına başladıktan sonra sigorta girişi yapılan bir kişi işgücü kaybı yaşarsa malullük durum oluşuyor ve malûlen emeklilik için başvuru yapabiliyor. Malûlen emeklilik başvurusu yapmak için kişilerin yine bir tam teşekküllü hastaneden sağlık raporu almaları gerekiyor. Hastaneden alınan bu raporla birlikte Sosyal güvenlik kurumuna yazılı bir dilekçe verme şartı aranıyor. Prosedürlerin tamamlanmasının ardından emeklilik hakkı bir ay içerisinde teslim ediliyor.

Başa dön tuşu