GÜNDEM

Bugün ödemeler başlıyor! PTT’den devlet yardımı verilecek, kimliği ile giden herkes alacak: Tam 1600 TL karşılıksız destek var

Okula giden çocuğu olan aileler için yardım var. PTT’den alınıyor, ödemeler bugün başlıyor. TC kimlik kartı ile en yakın PTT’ye giden hemen yararlanacak. İşte şartlar…

Okulların açılması ile beraber bu yılki yardım imkanları da devlet tarafından duyulmaya başlandı. Yeni eğitim öğretim yılında 1. sınıftan üniversiteye kadar tüm öğrencilere devlet yardımı verilecek. 1600 TL yardım parası için başvurular yavaş yavaş sona eriyor ödemelerde bugün başlıyor. Bugüne kadar başvurusunu yapanlar hemen TC kimlik kartı ile birlikte PTT şubelerine giderek paralarını alabilecek. Aynı zamanda hala başvuru yapmayanlar için de son başvuru tarihi 15 Eylül olarak belirlendi. Bu tarihe kadar başvuru işlemlerini e-devlet ya da sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından yapanlar hemen ödeme alabilecek.

Okul çağında çocuğu bulunan yardıma muhtaç ailelere devlet desteği verilmeye devam ediyor. Devlet yardımları ilkokuldan başlıyor ve üniversiteye giden çocuklara kadar devam ediyor. Devlet’ten okul yardımı alabilmek için başvuru yapmak gerekiyor. Başvuru işlemleri ise genelde e-devlet ve sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla gerçekleştiriliyor. İlkokuldan üniversiteye kadar çocuklarınız için yapabileceğiniz başvurular sonucunda devletten 1.650 TL sosyal yardım alma şansına sahipsiniz.

İHTİYAÇ SAHİBİ AİLELERİN ÇOCUKLARINA VERİLİYOR

Devletin önemli kurumlarından olan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardıma muhtaç tüm ailelerinin imdadına yetişmeye devam ediyor. Ekonomik zorluk çeken ve çocuğunu okula göndermekte, okul masraflarını karşılamakta güçlük yaşayan ailelere devlet sosyal ve ekonomik destek veriyor. SED yardımı olarak bilinen bu ödemeler her ay yapılıyor ve çocuk başına ailelere ödeniyor. Yani okula giden birden fazla çocuğu olan aileler Her çocuk için yardım alabiliyor. Ailelere çocuklar için verilen SED yardımı ödemelerinin yanında aynı zamanda psiko-destek de sağlanıyor.

GEÇİCİ VE SÜREKLİ OLARAK DEĞİŞİYOR

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ödenen SED yardımları 2022 yılı için 1600 TL olarak hesaplara yatıyor. Aynı zamanda geçici ve sürekli olarak farklılık gösteriyor. Devlet korumasına verecek kadar Çocuğuna bakamayacak durumda olan ailelere sürekli olarak SED yardımı verilirken geçici olarak yani ihtiyaç sahibi olan ailelere yılda bir ya da iki defa SED yardımı ödemesi yapılıyor.

HER AYIN 15’İNDE ÖDÜYOR

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının yardıma muhtaç ailelere sağladığı SED yardımı ödemeleri her ayın 15’inde hesaplara yatıyor. Ancak tabii ki daha öncesinde başvuru yapmış ve onay almış olmanız gerekiyor. Başvuru işlemleri ise e-Devlet ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile yapılıyor. Gerekli evrakları tamamladıktan sonra başvuru işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR?

İlkokul, ortaokul, lise ve üniversiteye kadar eğitim gören çocuğu bulunan aileler 1600 TL’lik SED yardımı için başvuru yapabilir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının resmi internet sitesinden Veda her ilde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları aracılığı ile SED yardımı ödemeleri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Başvuru sırasında istenilen evrakları da Yukarıda saydığımız merkezlerden öğrenebilirsiniz.

Başa dön tuşu