GENEL

Bunlar kış aylarında tüketilecek en iyi besinler

Kış aylarında daha güçlü bir bağışıklık sistemi için beslenme düzeninize dikkat etmenizde fayda var. Peki, hangi besinleri tüketmelisiniz?

Kış aylarında hava soğuyup kurudukça bağırsaklarınız da bunun etkilerini taşır. Metabolizmanızda ve enerji seviyenizde bir düşüş var, sizin de antrenmanınızı atlamak istediğinizi biliyoruz. Ayrıca, vücudunuz sizi birkaç gün sefalet içinde bırakabilecek bir soğuk algınlığına kolayca meyillidir. Bu nedenle, kış diyetinizin özellikle sindirim sorunlarını, enerji eksikliğini ve mevsimsel soğukluğu önlemeye yardımcı olan kapsamlı bir yaklaşımla hazırlanması gerekir.

“Dengeli bir diyet ve sağlıklı bir bağırsak için gün boyunca hem prebiyotik hem de probiyotik gıdaların dengeli olduğundan emin olun. Diet Insight’ın Kurucu Ortağı ve Baş Diyetisyen Lavleen Kaur, Besin açısından zengin gıdaların ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarının eksikliği kış aylarında sizi ve bağırsaklarınızı huzursuz hissettirebilir” diyor. “Kış aylarında yerel ve mevsimlik sebzeleri yemek her zaman en iyisidir. Soğuk havalarda azalan aktivite ve rahatlatıcı yiyeceklere sahip olma isteği, çeşitli sindirim sorunlarına neden olabilir” diyor Neha Sahaya – Ünlü yaşam tarzı ve Sağlıklı Yaşam Beslenme Uzmanı.

Meyveler: “Bağırsak sağlığınız için bazı temel prebiyotik gıda maddeleri arasında elma veya elma sirkesi, çiğ muz (çeşitli şekillerde kullanılır), muz ve hindistancevizi bulunur. Bu gıdalar, bağırsaklarınızdaki ‘dost’ bakterileri besleyen ve onu sağlıklı tutan diyet lifi içerir” diyor Dr Kaur. Kivi, üzüm ve erik gibi diğer mevsim meyvelerinde kendinizi şımartabilirsiniz. Ayrıca doğası gereği sıcak olan ve iyi bir cilde de yardımcı olan bir papayaya gidebilirsiniz.

Sebzeler: Tabii ki, herkes en sevdiği mevsimlik sarson ka saag’ı kazıyor, ancak bağırsaklarınızı besleyebilecek başka birçok sebze var. “Bağırsaklara yardımcı olan ve sindirim sisteminiz için iyi olan kış sebzelerini tercih edin. Kırmızı havuç, patates, tatlı patates, yaban havucu, pancar ve şalgam gibi kök sebzeler mükemmel seçimlerdir. Ayrıca kış yeşillikleri ve hardal yeşillikleri gibi yapraklı sebzeler de tüketin. Bunlar lif bakımından yüksektir ve sindirim sistemine yardımcı olur, bu da kan şekeri seviyenizi düzenlemeye yardımcı olur” diyor Dr Sahaya.

Süt Ürünleri: Soğuk algınlığına neden olabileceğinden süt, yoğurt, ayran, peynir vb. süt bazlı ürünlerin alımını önlemek veya azaltmak en iyisidir. Doğada zaten soğuk olan bu yiyecekler, sıcaklık düşük olduğunda size çarpabilir. Yine de sıcak süt tüketebilirsiniz. Dr Sahaya, “Bağırsaktaki sağlıklı bakterileri teşvik etmeye yardımcı olduğu için diyetinize ghee ekleyin” diye ekliyor.

Superfoods: Bağırsak dostu bir protein kaynağı olduğu ve ayrıca ısınma etkisi olduğu için yumurtaları diyetinize dahil edin. Avokadoların sindirimi çok kolaydır ve besinlerle doludur, tüm rahat yiyecekleriniz için mükemmel bir infüzyon (veya ikame) sağlar. Yulaf ezmesi, özellikle kış aylarında diyetinize dahil edebileceğiniz bir başka mükemmel besindir.

Başa dön tuşu