GENEL

Bursa’da mandalinayı beğenmeyen emekli polis pazarcıları vurdu

Bursa Yıldırım’da pazardaki mandalinaları beğenmeyen emekli polis memuru Gürkan Erol, tartışma yaşadığı pazarcılar Nuri Mutlu ile Ömer Dönmez’i silahıyla yaralamıştı. Tartıştığı pazarcıları silahıyla ateş ederek yaralayan emkli polis memuru Gürkan Erol’un yargılandığı davada karar çıktı. Tutuksuz sanık Erol’a toplam 11 yıl 1 ay hapis cezası verildi.

Ömer Dönmez’e ait olan tezgahtan mandalina alan ve bir süre mandalinaları inceleyen emekli polis memuru Gürkan Erol’un Dönmez’e ‘Bunları beğenmedim, güzel mal sat’ dediği iddia edildi. Dönmez’le aynı tezgahta mal sattığı belirtilen Nuri Mutlu, ‘Beğenmediysen, mandalina satan çok arkadaş var, onlardan al’ diyerek tepki gösterdi. Bunun üzerine taraflar arasında tartışma çıktı.

AYAKLARINDAN VURARAK YARALADI

Taraflar arasında çıkan tartışma kısa sürede kavgaya dönüştü. Kavga sırasında üzerindeki ruhsatlı tabancasıyla pazarcılara ateş açan Erol, Ömer Dönmez’i ayağından ve karnından, Nuri Mutlu’yu ise ayaklarından vurarak yaraladı. Bu anlarda devriye gezen sokak timlerinin yanına geldiğini gören Erol, ‘Yanıma yaklaşmayın, panik atak hastasıyım. Hepinizi vururum.’ dedi. Güvenlik güçleri Gürkan Erol’u sakinleştirerek gözaltına aldı. Emniyetteki ifadesinin ardından adliyeye sevk edilen emekli polis memuru, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

‘28 MERMİDEN 5’İNİ KULLANDIM’

Yıldırım ilçesinde yaşanan olayın ardından tutuklanan ve Bursa 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan, 2 yıl hapis yattıktan sonra tahliye edilen Gürkan Erol, o gün pazardan mandalina almak istediğini, tezgahta duran satıcıya da mandalina almak istediğini ve ön taraftakilerden vermesini rica ettiğini söyledi. Tezgahta duran satıcıdan ‘Veremem’ yanıtını aldıktan sonra oradan ayrıldığını ancak arkasından ‘Niye sırıtıyorsun?’ diyerek küfür edildiğini öne süren Erol, ‘Neden küfür ediyorsun? Ben emekli polis memuruyum diyerek cevap verdim. Bunun üzerine belindeki silaha mı güveniyorsun, 20 kişiyi toplar seni Gökdere’ye atarız diyerek çıkıştı. Adının Ömer olduğunu öğrendiğim kişi tezgahın üzerinden bana saldırarak kafama vurmaya başladı. Nuri de bıçakla üzerime geldi. Silahımı çıkarıp havaya ateş etmek isterken tabanca ateş aldı ve Ömer vurulup yere düştü. Bu sırada Nuri de montumun kolundan tuttu. Ben de panik atak var dedim. Üzerime gelince aldığım darbeler sonucunda ona ateş etmişim. Üzerimde 28 mermi vardı. 5 tanesini kullandım. Olaydan dolayı pişmanım, kendilerinden ve ailelerinden özür diliyorum.’ dedi.

TOPLAM 11 YIL 1 AY HAPİS CEZASI

Davada karar duruşması görülürken mahkemede hazır bulunan tutuksuz sanık Gürkan Erol savunmasını tekrarladı ve ‘İstem dışı elimdeki tabanca ateş aldı. Bilerek, isteyerek, öldürme kastıyla ateş etmedim.’ dedi. Olayda yaralanan Mutlu ve Dönmez ise şikayetçi olduklarını tekrarladı. Mahkeme heyeti, Gürkan Erol’a ‘Kasten öldürmeye teşebbüs’ suçundan 8 yıl 4 ay, ‘Yaralama’ suçundan ise 2 yıl 9 ay hapis cezası verdi. Müşteki sanık Ömer Dönmez’e ise ‘Basit yaralama teşebbüs’ ve ‘Hakaret’ suçlarından 1120 lira para cezası verildi. Hükmün açıklanması geri bırakılırken, kararın istinaf ve Yargıtay tarafından onanması halinde Gürkan Erol, kalan cezasını çekmek için cezaevine girecek.

Başa dön tuşu