GÜNDEM

Bursa’da sobadan çıkan yangında 9 kişi hayatını kaybetti

Bursa’da bir evde sobadan kaynaklandığı aktarılan yangında 8’i çocuk 9 kişi hayatını kaybetti. İtfaiye ekiplerinin ilk incelemesine göre evdeki bacanın tıkalı olmasından dolayı geri tepen duman odaya doldu. Odaya dolan duman sonucunda 9 kişi karbonmonoksit gazından zehirlendi. Sobadan çıkan kıvılcımın yatağı tutuşturması sonucunda da yangın meydana geldi.

Yıldırım ilçesinde meydana gelen acı olayda yaşları 1-11 arasında değişen 8 çocuk ve bir anne hayatını kaybetti. Üzücü olayın ardından Bursa Valisi Yakup Canbolat, kentte geçici koruma kapsamında ikamet eden Suriyeli ailenin kaldığı evde meydana gelen yangınla ilgili yetkililerden bilgi aldı.

8’İ ÇOCUK 9 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Olay, Bursa Yıldırım ilçesi Değirmenönü Mahallesi’nde meydana geldi. Kentte geçici koruma kapsamında ikamet eden Suriyeli bir ailenin kaldığı evde yangın çıktı. İhbar üzerine olay yerine gelen itfaiye ekipleri yangına müdahale ederken maalesef 8’i çocuk 9 kişi hayatını kaybetti. Üzücü olayla ilgili açıklama yapan Bursa Valisi Yakup Canbolat, ‘Bizleri hakikaten üzdü. İçeride 9 ceset var. Bunların 8’i çocuk, biri anne. 8 çocuktan 6’sı buradaki aileye ait. Diğer iki çocuğun ise yeğenleri olduğunu tespit ettik. Baba dışarıda. Baba gelip yangına müdahale ederken dumandan etkileniyor. Daha sonra 112 ekiplerimiz onu devlet hastanesine kaldırmış. Sağlık durumu iyi. İçerideki yangında maalesef 9 Suriye kökenli insanımızı kaybettik.’ dedi.

KARBONMONOKSİT GAZINDAN ZEHİRLENMİŞLER

Yangının çıkış nedeniyle ilgili de bilgiler veren Vali Canbolat, itfaiye ekiplerinin ön tespitlerinin yangının sobadan kaynaklı olma ihtimalinin yüksek olduğunu gösterdiğini söyledi. Yangına sebep olduğu öngörülen sobanın bulunduğu odadaki bütün eşyaların tamamen yandığını söyleyen Canbolat, ‘İtfaiye yetkililerinden alınan bilgiye göre, bacanın tıkalı olmasından dolayı geri tepen duman önce 9 kişinin yattığı odaya doldu. Bu sırada uykuda olan Amina Eltaha Elmuse ve 6 çocuğu ile eşinin kardeşinin 2 çocuğu karbonmonoksit gazından zehirlendi. Sobadan çıkan kıvılcımın yatağı tutuşturmasıyla da yangın çıktı.’ bilgisini aktardı.

 

Başa dön tuşu