Haber Detayı
24 Aralık 2020 - Perşembe 10:13
 
Çalışanlar arasındaki ayrımlar giderilmelidir
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, kamuda 4/C statüsündeyken 4/B statüsüne geçirilen görevlilerin yaşadığı mağduriyetin giderilesi için TBMM Başkanlığına Meclis Araştırma Önergesi verdi.
SİYASET Haberi
Çalışanlar arasındaki ayrımlar giderilmelidir

Gürer önergesinde 2018 yılında Bakanlar Kurulu Kararıyla statüleri değiştirilen 4/B’lilerin halen görev tanımlarının yapılmadığına dikkat çekti. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 2018 yılındaki Bakanlar Kurulu kararında 4/C’lilerin 4/B geçişlerinde unvanları, yaptıkları göreve göre değil, eğitim durumuna göre İdari Destek ve İdari Büro Görevlisi olarak belirlendiğine işaret etti.

Bu zamana kadar, verilen unvanların görev tanımlarının halen yapılmadığına vurgu yapan Gürer, “Bu sebeple 4/C’den 4/B’ye geçenlere giyim yardımı dahi yapılmamaktadır. 4/C’de eğitim durumunda değişiklik olan personelin katsayısı değiştirilerek ücreti artarken, 4/B’de unvan değişikliğinin olmaması bahanesi ile ücret ve unvan değişikliği talepleri reddedilmektedir” ifadelerini kullandı.

4/B statüsünde var olan 65 yaşa kadar çalışabilme hakkının ve her 5 yıl için verilen kıdem ücretinin 696 sayılı KHK ile 4/B’ye geçenlere tanınmamasının da bir çelişki olduğunu vurgulayan Gürer, “Yine 375 sayılı KHK kapsamında tüm kamu personellerinde en az 70 olan ek ödeme ne gariptir ki 4/B için sadece 20’dir. 4/C’den 4/B’ye gecen lisans, ön lisans mezunu, mühendis, tekniker ve teknisyenlere unvanları verilmelidir” ifadelerini kullandı. 

CHP Niğde Milletvekili Gürer, “Özelleştirme nedeni ile işlerini statülerini emeklerini hayallerini geleceğini bırakanlar mağdurdur. 2015 yılında imzalanan 3.Dönem Toplu Sözleşmesi 36/2 Maddesi ile imza altına alınan 4/B’liler ile 4 Aralık 2017 tarihinde Cumhurbaşkanının müjdesini verdiği 4/B’liler arasında büyük farklar vardır” hatırlatmasında bulundu. 

Gürer, Meclis Araştırma Önergesinde, 4/C’den 4/B’ye geçirilen personelin yaşadığı mağduriyet, beklenti ve sorunlarını da maddeler halinde şu şekilde sıraladı. 

“1- İradesi dışında zorunlu emekliliğe tabi olmaması,

2- Mevcut tüm 4/B’liler gibi 5 yıl, 10 yıl, 15 yıllık kıdem ücretinden yararlanması, 

3- Ek ödeme oranının 20 değil, mevcut tüm 4/B’liler gibi en az 70 olması,

4- 4/C statüsünde olduğu gibi eğitim durumundaki değişikliğin unvan ve ücrete yansıması, (4/C’den 4/b’ye geçişler eğitim durumuna göre yapılmış olup yasal değişiklikler yapılabilir. )

5- Milli Eğitim Bakanlığına bağlı tüm 4/B’li personelin Eğitime Hazırlık Ödeneğinden faydalanması,

6-Eski adi ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı 4/B’li Personel, 2017/1 sayılı genelge ile nöbet görevini yapmasını engellenmiş olup Anayasanın eşitlik ilkesi gereği bu haktan yararlanması, 

7- Tarım ve Orman Bakanlığı birleşmiş olup, yangın tazminatının arttırılarak tüm personelin yararlanması, Arazi şartlarında teknik işler yapan 4/B’li personele özel hizmet tazminatının ödenmesi,

8- Refakat izninin 3 Ay değil 4/a personelde olduğu gibi 3+3 Ay olarak belirlenmesini, kullanılmayan yıllık izinlerin bir sonraki yıla devredilmesi 

9- Çalışanların verimliliğinin arttırılması için 4/B’lilerin de görevde yükselme hakkından yararlanması, 

10- 4/B’li personelin mazerette dayalı yer değiştirme hakkından yararlanabilmesi, 

11- 2008 yılında çıkarılan yasa ile düşürülen Emeklilik Aylığı Bağlanma oranlarının (ABO) yükseltilmesi gibi sorunları olan bu kesimin bir Meclis araştırması ile tüm sorunları belirlenip yasal düzenlemeler sağlanmasının yolu açılmalıdır.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çalışanlar, arasındaki, ayrımlar, giderilmelidir,
Yorumlar
Haber Yazılımı