Haber Detayı
21 Ekim 2019 - Pazartesi 13:28
 
ÇDSO'dan BÜYÜLEYİCİ BİR KONSER!
Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası (ÇDSO), bu haftaki konseri 25 Ekim 2019 Cuma akşamı saat 20.00’de Adana Büyükşehir Belediyesi Konser Salonu’nda gerçekleştirecek.
SANAT Haberi
ÇDSO'dan BÜYÜLEYİCİ BİR KONSER!

Bu haftanın konserini, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası Şefi Sedat Dağhan DOĞU yönetecek. Konserin ilk yarısında, 4 yaşında piyanoya başlayan, iki kez Avrupa şampiyonu ve İspanya’nın Gana şehrinde gerçekleşen Maria Herrero Uluslararası Piyano Yarışması’nda birinci olan İlyun BÜRKEV, W.A.MOZART’ın 1 numaralı Piyano Konçertosu’nu (1. Bölüm) çalacak Daha sonra ise, Rodrigo’nun gitar konçertosunu en iyi çalan Türk diye nitelendirilen 1989 doğumlu Sinan KURŞUN, J.RODRIGO’nun “Aranjuez Gitar Konçertosu” nu kendi teknik ve müzikalitesi  ile Adanalı sanatseverlere sunacak.
 
Programın ikinci yarısında, klasik batı müziğinin efsane bestecisi W.A.MOZART’ın en bilindik eseri “ Senfoni No.40” sanatseverlerin beğenisine sunulacak.
 
              
ÇDSO:
Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası 1988 yılında kurulmuştur.17 kişilik küçük bir kadroyla çalışmalarına başlayan ÇDSO, Adana’nın düşman işgalinden kurtuluş günü olan 5 ocak 1992 tarihinde ilk konserini vermiştir. Daha sonra sanatçı sayısı 46 kişiye ulaşan orkestra, Çukurova Filarmoni derneğinin katkıları ile konserlerini gerçekleştirmektedir. Bugün dışardan ek takviyeler ile 70 ‘e ulaşan sanatçısıyla topluma klasik müzik sevgisi aşılayan ÇDSO, enerjisini salonların dışına taşıyarak, köylerde,  cezaevlerinde, hatta göçebe çadırlarında  klasik müzik konserleri vermektedir. ÇDSO uluslararası turnelerde de Türkiye’yi dünyada başarıyla temsil etmektedir.
Kaynak: Editör:
Etiketler: ÇDSO'dan, BÜYÜLEYİCİ, BİR, KONSER!,
Yorumlar
Haber Yazılımı