SİYASET

CHP’den AK Parti’nin anayasa değişikliği teklifine ilk yanıt

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun haftalar önce yeniden gündeme getirdiği başörtüsü konusuyla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan anayasa değişikliği teklifi gelmişti. Bugün partisinin grup toplantısında bir kez daha anaya değişikliği çağrısında bulunan Erdoğan, referandum çağrısı yaptı. CHP’den ise teklifle ilgili ilk açıklama geldi.

Konuyla ilgili açıklama yapan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, AK Parti’nin anayasa değişikliği çalışmasına destek vermeyeceklerini bildirdi. AK Parti heyetinin anayasa değişikliği çalışmaları ile ilgili ziyaret ettiği CHP’den gelen bu yanıt gündem oldu. CHP, başörtüsü teklifine kapıyı kapattı.

CHP’YE ZİYARET

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ başkanlığındaki AK Parti heyeti başörtüsü ile ilgili hazırlanan anayasa değişikliği çalışmaları ile ilgili ilk olarak MHP’yi ziyaret etti. Hemen ardından ise CHP ziyaret edildi. Gözlerin çevrildiği ziyaret sonrasında Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve CHP Grup Başkanvekili Engin Altay’dan açıklama geldi. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Bekir Bozdağ, CHP’ye anayasa değişikliği konusunda bilgi aktarımı yaptıklarını ve kendilerinden bu hazırlık sürecine katkı sunmalarını istediklerini belirtti.

CHP ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNİ DOĞRU BULMUYOR

Ziyaretin ardından açıklamalarda bulunan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ise anayasa değişikliği konusunda AK Parti’ye destek vermeyeceklerini aktardı. Seçime 7 ay kadar kısa bir süre kalmışken anayasa değişikliği yapılmasının doğru olmayacağını düşündüklerini aktaran Altay, AK Parti’nin anayasa değişikliği ile ilgili çalışmalarının içerisinde yer almayacaklarını belirtti.

‘YENİ ANAYASA YENİ PARLAMENTONUN İŞİ’

Birden çok maddeli bir anayasa değişikliğinin seçime 7 ay kalmışken doğru olmadığını düşündüklerini aktaran CHP’li Altay, ‘Yeni anayasanın yeni parlamentonun işi olduğunu düşünüyoruz. AK Parti’nin çalışmaları birlikte olgunlaştıralım önerisinin içinde olmayacağımızı ifade ettik. AK Parti’nin gerçekleştirmek istediği anayasa değişikliği çalışmasının içinde olmayacağımızı söyledik.’ dedi.

Başa dön tuşu