EKONOMİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: yüzde 25 zam yapıldı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, memur, emekli memur ve emeklilere yönelik yardım payı artışı hakkında açıklamalarda bulundu. Erdoğan tarafından açıklanan artış oranı, memurlar, emekli memurlar ve emeklilere yönelik olarak yüzde 25 olarak belirlendi. Erdoğan ayrıca enflasyon hakkında da bir mesaj verdi.

Geçen yıl, enflasyon artışını göz önüne alarak memurların maaşlarına yüzde 87 oranında bir artış yaptık. 2022 yılı enflasyonuna göre, memur ve emeklilerin etkin maaş artış oranı Ocak ayı itibariyle yüzde 16.48 olarak uygulanacak. SSK ve Bağ-Kur emeklileri için bu oran yüzde 15.4 olarak belirlendi.

Enflasyon oranlarının netleşmesi, memurlar ve emeklilerin şekillenmesi anlamına gelir. Aşağı yönlü enflasyon eğiliminin devam edeceğine inanıyoruz. Enflasyon üzerindeki buğuyu tamamen çıkaracağız. Geçen yıl, memurların maaşlarına yüzde 87 oranında bir artış yaptık, enflasyon artışını göz önüne alarak.

Bu maaş artışı, enflasyonun yükselişine rağmen maliyetleri artan emeklilere ve memurlara sevinç verilecektir. Ancak maaş artışları için gereken ek finansmanın nasıl sağlanacağı konusunda bilgi mevcut değil.

Başa dön tuşu