GÜNDEM

Cumhurbaşkanı Erdoğan devreye girdi! ÖTV ve EYT aynı torbada TBMM’ye geliyor! Dev ÖTV indirimi gelecek

Ak Parti seçim öncesi harekete geçti. ÖTV indirimi geliyor. EYT ile aynı torbada TBMM gündemine gelecek. Artık ucuz otomobil almak mümkün hale gelecek. İşte ÖTV indirimi ile ilgili merak edilenler…

Cumhurbaşkanı Erdoğan devreye girdi! ÖTV ve EYT aynı torbada TBMM’ye geliyor! Dev ÖTV indirimi gelecek. Türkiye’de 400.000 TL altı araç kalmaması üzerine AK Parti harekete geçti. Şu anda piyasada bulunan tüm araçlar yüzde 80 ÖTV dilimine girdi. Araç almak isteyen vatandaşlar da bu konuda bir matrah güncellemesi beklemeye başladı. Yaklaşan seçimler öncesinde AK Parti yeni bir hamle yapmaya hazırlanıyor. Bazı otomobillerde ÖTV indirimi Artık AK Parti’nin gündemine geldi. ÖTV indiriminin EYT ile aynı torbada TBMM gündemine gelmesi bekleniyor. Ocak ayında artacak olan Yeniden değerleme oranında ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yetkisini kullanacağını tahmin ediliyor.

Yılbaşı öncesinde EYT düzenlemesi üzerinde çalışmaya devam eden hükümet Ayrıca aynı torba yasada yeni düzenlemeleri de TBMM gündemine getirmeyi planlıyor. Özellikle Türkiye’de 400.000 TL altı otomobil kalmaması ile birlikte Hükümetin ÖTV indirimi yapması ya da ÖTV’yi sıfırlaması gündeme geldiği. Düzenlemesinin meclise geleceği torba yasa içerisinde ÖTV indiriminin de olacağı tahmin ediliyor. Özellikle kur krizi sonrasında fiyatları artan ve ulaşılmaz hale gelen sıfır araçların bu düzenleme ile birlikte indirime gireceği konuşuluyor.

TÜRKİYE’DE 400 BİN TL ALTI ARABA BULUNMUYOR

Otomobil fiyatları son 1 yıl içerisinde hızlı bir artışın ardından 400.000 TL’nin üstüne yükseldi. Şu anda Türkiye’de 200.000 liranın altında ikinci el otomobil bulmak bile imkansız hale geldi. ÖTV oranları da otomobillerde yüzde 80’e kadar ulaşmış durumda. Piyasada 400.000 liranın altında sıfır araç bulmak da mümkün değil. O sebeple vatandaşlar hükümetten bir ÖTV hamlesi beklentisi içine girdi.

ÖTV İNDİRİMİ YAPILMASI GÜNDEMDE

Özellikle hükümetin ÖTV matrah limitinin düşük kalması nedeniyle harekete geçmesi bekleniyor. Otomobilde uygulanan ÖTV oranı %8 senin üzerine çıkarken haber Kaynaklarına göre ÖTV matrah limiti artırılacak. Ayrıca doğrudan ÖTV indirimi yapılarak sıfır araçlara ulaşmak daha kolay hale getirilecek.

ERDOĞAN’IN İNDİRİM YETKİSİNİ KULLANMASI BEKLENİYOR

Diğer yandan yılbaşından itibaren Yeniden değerleme oranında da ciddi bir artış görülecek nokta Yeniden değerleme oranı, vergi ceza harç gibi kalemleri yakından ilgilendiriyor. Yılbaşında Yeniden değerleme oranında görülecek artışını %122,9 olacağı tahmin edilirken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın %50 indirim yetkisini kullanacağını tahmin ediliyor.

Başa dön tuşu