GENEL

Cumhurbaşkanı Erdoğan İsveç Başbakanı’nın yüzüne söyledi: FETÖ’cü Bülent Keneş’i iade edin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İsveç Başbakanı Ulf Kristersson ortak bir basın açıklaması yaptı. İlk yurt dışı ziyaretini Türkiye’ye gerçekleştiren İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından kameralar karşısına geçti. İki lider yaptıkları görüşmenin ardından ortak bir basın açıklaması yaptı.

İsveç’in yeni başbakanı Ulf Kristersson ile ortak basın açıklaması yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsveçli bir gazetecinin kendisine yönelttiği soruya çok net bir yanıt verdi. Teröristlerin iadesini isteyen Erdoğan, isim vererek talebini tekrarladı. Erdoğan, FETÖ’cü Bülent Keneş’in Türkiye’ye deport edilmesini istedi.

KRİSTERSSON: PKK TERÖR ÖRGÜTÜDÜR

İsveç’in yeni başbakanı Ulf Kristersson ile ikili görüşme gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, daha sonra İsveç Başbakanı ile birlikte kameralar karşısına geçerek basın açıklaması yaptı. Erdoğan, İsveç’in NATO üyeliğin onay vermek için üçlü muhtıranın eksiksiz onaylanmasını istedi. Ulf Kristersson ise PKK’nın terör örgütü olduğunu söyledi ve Türkiye’ye verdikleri tüm taahhütleri yerine getireceklerini aktardı.

‘FETÖ’CÜ BÜLENT KENEŞ’İ TÜRKİYE’YE DEPORT EDİN’

Basın açıklamasının ardından soru-cevap kısmına geçildi ve gazetecilerin soruları alındı. İsveçli bir gazetecinin kendisine yönelttiği ‘İsveç’ten istenen tam olarak nedir?’ sorusuna yanıt veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Bizim özellikle yapmış olduğumuz görüşmede hedef, terörle mücadelede İsveç’in bu noktadaki tutumu ve bu rakamların tabii 30 olması, 70 olması, 100 küsur olması. Bunların hepsi ayrı ayrı tartışılabilecek konular. Bu arada 4 tanesi deport edildi. Şu anda FETÖ terör örgütünden İsveç’te olan bir tanesi var ki ismini de vereceğim, Bülent Keneş, mesela bu teröristin Türkiye’ye deport edilmesi bizler için büyük önem arz ediyor. Bununla alakalı olarak da biz tabii İsveç’in daha hassas davranmasını istiyoruz. Bunun yanında PKK, YPG, DEAŞ’la ilgili teröristler var. 40 bin vatandaşımızı teröre kurban verdik. NATO’nun en önemli işlevi nedir? Birinci derece terörle mücadeledir. 70 yıl oldu NATO’ya gireli. NATO’da bu işin mücadelesini verdik, veriyoruz.’ dedi.

‘DAYANIŞMA İÇİNDE OLMAMIZ LAZIM

Konuşmasının devamında İsveç ve Finlandiya’nın caddelerinde teröristlerin ellerinde terörist başının paçavralarıyla dolaşması konusuna değinen Erdoğan, ‘Benim halkım bunları gördüğü zaman hesabını bize soruyor. Biz vatandaşımıza hayır diyemeyiz. 7 ay sonra seçimde halkımızın karşısına gittiğimizde Türkiye’de terörle mücadelede zafer elde ettiniz, teröristlerle ciddi mücadelemizi halkımız biliyor. Bu konuda ciddi takdir ediyor. Ortada bir başarı var. İstiyoruz ki dostlarımız, özellikle birinci derecedeki NATO dostlarımızla dayanışma içerisinde olmamız lazım. Bu teröristleri ülkelerinde barındırmamak gerekiyor.’ ifadelerini kullandı.

 

Başa dön tuşu