GENEL

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine kararlarını açıklıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısının ardından toplantıda alınan kararları kamuoyuyla paylaşmak için kameraların karşısına geçti. Gözlerin çevrildiği toplantı sonrasında açıklamalarına başlayan Erdoğan, son dönemde yükselişi durdurulamayan enflasyona da değindi. Enflasyon için yılbaşını işaret eden Cumhurbaşkanı, ‘Hızlı bir şekilde düşeceğini göreceğiz.’ dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısının ardından toplantıda alınan kararları kamuoyuyla paylaşmak için kameraların karşısına geçti. Gözlerin çevrildiği toplantı sonrasında açıklamalarına başlayan Erdoğan, son dönemde yükselişi durdurulamayan enflasyona da değindi. Enflasyon için yılbaşını işaret eden Cumhurbaşkanı, ‘Hızlı bir şekilde düşeceğini göreceğiz.’ dedi. Kabine toplantısı sonrasında kameralar karşısına geçen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, enflasyon konusuna da değindi. Yılbaşından sonra enflasyonun hızlı bir şekilde düşeceğini söyleyen Erdoğan, ‘2023 yıl sonuna doğru yüzde 20’lere düşecek’ ifadelerine yer verdi. İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamalardan öne çıkan başlıklar…

ENFLASYONUN DÜŞECEĞİ TARİHİ AÇIKLADI

Kabine toplantısının ardından kameralar karşısına geçen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son dönemde yükselişi durdurulamayan enflasyonla ilgili de önemli değerlendirmelerde bulundu. Enflasyonun düşeceği tarihi açıklayan Erdoğan, enflasyon yüzde 20’lere düşeceğini söyledi. Enflasyonun hala en ciddi sorun olmayı sürdürdüğünü belirten Erdoğan, ‘Dünyanın her ülkesi kendi ekonomik gerçekliğine göre son 40-50 yılda eşi benzeri görülmemiş enflasyon tehdidi ile mücadele ediyor. Türkiye olarak inşallah yılbaşından sonra ülkemizdeki enflasyonun hızlı bir şekilde inişine şahitlik edeceğiz. Önce 40’lı ardından 30’lu yıl sonuna kadar da 20’li rakamlarla çıkmayı planlıyoruz.’ dedi.

YUNANİSTAN AÇIKLAMASI

Son dönemde Yunanistan ile yaşanan gerginliklere de değinen Erdoğan, Türkiye’ye yönelik tacizleri artıran Yunanistan için ‘Ne siyasi, ne ekonomik ne de askeri bakımdan dengimiz olmadığı için muhatabımız da değildir.’ ifadelerini kullandı.

‘TÜRKİYE GÜCÜNÜ SÜREKLİ ARTIRMAK MECBURİYETİNDEDİR’

Yarın Balkan gezisinin başlayacağını duyuran Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bosna-Hersek, Sırbistan ve Hırvatistan’ı kapsayan Balkan gezisine çıkacağını, önümüzdeki hafta ise Özbekistan’da Şangay 5’lisinin toplantısına katılacağını belirtti. Bir sonraki hafta da BM Genel Kurulu’na katılarak hem dünya hem de bölge gündemine dair görüşlerin gündeme getirileceğinin bilgisini verdi. Türkiye’nin her zaman güçlü olmak zorunda olduğunun altını çizen Erdoğan, ‘Türkiye güçlü olmak, gücünü sürekli artırmak mecburiyetindedir. Aksi takdirde ülkemizi çevremizde sayısız örneğini gördüğümüz felaketlere sürüklemek isteyenlere fırsat vermiş oluruz.’ dedi.

SOSYAL YARDIMLAR HAYATA GEÇİRİLECEK

Çok sayıda tedbirin adım adım hayata geçirileceğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, asgari ücret, emekli ve memur maaşlarını yükseltme gibi daha sayısız tedbirin hayata geçirileceğinin bilgisini paylaştı. İhracatın ülke ve ürün çeşitliliği ile süreceğini söyleyen Erdoğan, enerji dahil olmak üzere her alanda Türkiye’nin imkanlarını harekete geçirecek projelere öncelik verileceğini belirtti.

 

Başa dön tuşu