SİYASET

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2023 yılında alacağı maaş belli oldu

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan 2023 yılı bütçe teklifi kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önümüzdeki yıl alacağı maaş belli oldu. TBMM’ye sunulan bütçe teklifine göre, Cumhurbaşkanı ödeneğinde herhangi bir artış olmadı. Bu kapsamda 2023 yılı için ayrılan Cumhurbaşkanı ödeneği, 2022 yılında olduğu gibi 1 milyon 209 bin TL olarak belirlendi. Bu durumda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın maaşında herhangi bir artış olmadı.

TBMM’ye sunulan 2023 bütçesi kanun teklifi ile Cumhurbaşkanlığı’na 2023 yılı merkezi bütçesinden 6 milyar 637 milyon 60 bin TL ödenek ayrıldı. Söz konusu bütçe teklifinde Cumhurbaşkanı’nın maaşının da yer aldığı ‘Cumhurbaşkanı ödeneği’ ise 1 milyon 209 bin TL’de aynı kaldı. Yani 2022 yılı başlangıç ödeneği olan 1 milyon 209 bin TL, 2023 yılı için de aynı şekilde belirlendi. Bu kapsamda Cumhurbaşkanı’nın maaşında bu yıl artış yaşanmadı.

2023 YILINDA CUMHURBAŞKANI’NIN MAAŞI ARTMAYACAK

Cumhurbaşkanlığı ödeneği, 2022 yılında 1 milyon 209 bin TL olarak belirlenmişti. 2023 yılı bütçe teklifinde Cumhurbaşkanı ödeneği yine aynı kaldı. Yani 2023 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın maaşında herhangi bir artış olmadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aylık 100 bin 750 TL olan maaşı 2023 yılı için de sabit kaldı.

TEMSİL VE ATAMA GİDERLERİ

Öte yandan Cumhurbaşkanlığı’nın 2023 yılındaki temsil ve tanıtma giderleri için 105 milyon TL ayrıldı. Cumhurbaşkanlığı’nın kar amacı gütmeyen kurumlara yapacağı transfer için 27 milyon TL, hane halkı ve işletmelere yapacağı transferler için ise 15 milyon TL bütçe ayrıldı.

KANUN METNİNDEN ÇIKARILMASINI TALEP ETMİŞTİ

Geçtiğimiz Haziran ayında TBMM’ye ek bütçe yasa teklifi sunulmuş ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın maaşına yüzde 40,4 zam yapılması öngörülmüştü. Bu durumun çok fazla eleştiri alması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Bizim sistemimizde Cumhurbaşkanı maaşı aynı zamanda emekli milletvekilleri ve eski Cumhurbaşkanları ile merhum Cumhurbaşkanlarının hak sahiplerine yapılan ödemelerin de göstergesidir.’ açıklamasını yapmıştı. Yaşanabilecek mağduriyetler sebebiyle maaşıyla ilgili bir tasarrufta bulunmasının mümkün olmadığını belirten Erdoğan, ‘Ancak son ek bütçe görüşmelerinde muhalefet tarafı işi öyle bir zıvanadan çıkardı ki artık bu mihneti daha fazla taşımamız mümkün değildir. Bunun için buradan TBMM’ye bir çağrıda bulunmak istiyorum. Ek bütçenin genel kuruldaki görüşmelerinde Cumhurbaşkanlığı ödeneği ile ilgili maddenin kanun metninden çıkartılmasını talep ediyorum.’ ifadelerini kullanmıştı.

 

Başa dön tuşu