Haber Detayı
28 Ekim 2020 - Çarşamba 18:45
 
Cumhuriyete borçluyuz
Serter: “Ülkemizin Aydınlık Yolda İlerleyen Aydınlık Yüzü Prof. Dr. Tuncel’i Ağırlamaktan Gurur Duyduk”
ÜNİVERSİTE Haberi
Cumhuriyete borçluyuz

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kapsamında Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Meryem Tuncel’i ağırladıklarını bildiren İKKB Başkanı Serter, Cumhuriyet’in ilanının kadına kendini var etme imkânı tanıdığını, rektörlük makamına gelmiş olan Prof. Meryem Tuncel’in de bu anlamda önemli bir rol model olduğunu ifade etti. Serter, “ABD’de ‘Dalında Mükemmelliği Yakalamış’ tıp fakültesi profesörlerini onurlandırılmak amacıyla verilen ‘Endowed Chair Ödülü’nün sahibi olan, ülkemizin aydınlık yolda ilerleyen aydınlık yüzü Prof. Dr. Meryem Tuncel’i ağırlamaktan gurur duyduk.” şeklinde konuştu.

 

Prof. Dr. Tuncel: “Cumhuriyete borçluyuz”

Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Meryem Tuncel ise yaptığı sunumda, Cumhuriyet’in değerlerini anlattı. Kadınların demokratik hak ve özgürlüklerden yararlanmasının temelinde ‘Cumhuriyet’ olduğunu söyleyen Prof. Dr. Tuncel, “Tüm bu kazanımlar Cumhuriyet ile olmuştur, Mustafa Kemal Atatürk’ü şükran ve minnetle anıyorum” dedi.

Prof. Dr. Tuncel şöyle devam etti;

“Cumhuriyet tam bağımsızlık, kadın erkek eşitliğinin ifadesidir. Hiç kuşkusuz bizler eşit yurttaş olarak demokratik hak ve özgürlüklerden yararlanabiliyorsak, ben bir kadın olarak Çukurova Üniversitemize Rektör olabiliyorsam bu Cumhuriyetimizin eseridir. Seçme ve seçilme hakkına sahipsek bu Cumhuriyetimizin kazanımıdır.”

 

Aldığımız Her Görevi Büyük Bir Yurtseverlik Şuuru ve Görev Aşkıyla Yerine Getirmeliyiz.

“Medeniyet ufkunda bir güneş gibi doğmak ise bizlerin öncelikli görevidir. Aldığımız her görevi büyük bir yurtseverlik şuuru ve görev aşkıyla yerine getirmeliyiz. Hayatın her safhasında olduğu gibi yönetimin her kademesinde göreve talip olmalıyız. Mecliste, yerel yönetimlerde, basın kuruluşlarında, sendikalarda bilgi ve birikimimizle en ön sıralarda yer alıp çocuklarımızı yurtsever, bilgili, bilimin ışığında yetiştirmeliyiz ki Cumhuriyetimiz bizden sonra da emin ellerde ilelebet yaşasın. Cumhuriyetimizin bizden beklentisi de budur. Cumhuriyetimizin 97. Kuruluş Yıldönümü kutlu olsun.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Cumhuriyete, borçluyuz,
Yorumlar
Haber Yazılımı