YAŞAM

Deprem anında çök-kapan-tutun ve tahliye tatbikatı detayları

Türkiye genelinde Düzce depreminin yıl dönümü olan 12 Kasım tarihinde deprem tatbikatı yapılacak. 12 Kasım tarihinde ülke genelinde yapılacak olan deprem tatbikatı öncesinde deprem anında yapılması gerekenler tüm detaylarıyla araştırılıyor. İlk kez ülkece yapılacak olan deprem tatbikatı öncesinde KYK yurtlarında görevli olan yönetici, personel ve öğrencilerin de olası bir afet ve acil durum anında doğru davranış şekilleri hakkında bilgilendiriliyor.

Deprem anında yapılacak doğru davranışlar ve afet ve acil durum anlarında yapılması gerekenler hakkında bilgilendirme çalışmaları başladı. Bunun için AFAD, KYK öğrenci yurtlarında tatbikatlar yapıyor. AFAD, ‘Afetlerle dirençli toplum oluşturma’ vizyonu ile ‘2022 Afet Tatbikat Yılı’ kapsamında ülke genelinde toplumun tüm kesimlerine yönelik bilgilendirme çalışmalarını sürdürüyor.

ÜLKE GENELİNDE TATBİKATLAR YAPILIYOR

Türkiye genelindeki öğrenci yurtlarında afet ve acil durum anlarında yapılması gereken doğru davranışlar hakkında bilgilendirmeler yapılıyor ve tatbikatlar düzenleniyor. İstanbul, İzmir, Ankara, Adana, Kayseri, Kahramanmaraş, Erzurum ve Van’daki öğrenci yurtlarında uygulanacak tatbikat ise il valisi, GSB il müdürü ve AFAD il müdürü ile canlı bağlantı gerçekleştirilecek. AFAD’ın ‘Afetlerle dirençli toplum oluşturma’ vizyonu doğrultusunda toplumun tüm kesimlerine afet ve acil durum anlarında yapılması gerekenler hakkında bilgilendirme çalışmaları devam ediyor. Bu çalışmalar kapsamında ‘2021 Afet Eğitim Yılı’nda gerçekleştirilen yüz yüze ve çevrimiçi afet farkındalığı eğitimleri, ‘2022 Afet Tatbikat Yılı’ ile devam ediyor.

81 İLDE DEPREM TATBİKATI YAPILACAK

Geçtiğimiz günlerde katıldığı bir programda açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 1999 yılında meydana gelen Düzce depreminin yıl dönümü olan 12 Kasım tarihinde 81 ilde deprem tatbikatı yapılacağını duyurmuştu. 12 Kasım 2022 Cumartesi günü ilk kez ülkece deprem tatbikatı yapılacak. 12 Kasım’da Türkiye’de afetlere yönelik farkındalığı artırmak ve deprem anında doğru davranış şekillerini pekiştirmek amacıyla ülke genelinde saat 18.57’de ‘Çök-Kapan-Tutun’ tatbikatı yapılacak.

ÇÖK-KAPAN-TUTUN TEKNİĞİ

Deprem anında eğer kapalı bir alanda bir bina içerisindeyseniz Çök-Kapan-Tutun tekniği büüyk bir öneme sahiptir. Çök-Kapan-Tutun tekniği şöyle;

– Güvenli bir yer bulup diz çök

– Başını ve enseni koruyacak şekilde kapan

– Düşmemek için sabit bir yere tutun

Başa dön tuşu