GÜNDEM

Devlet hastanelerindeki ilaçları yabancılara satan 50 kişi yakalandı

İstanbul merkezli olan ve toplam 10 ilde yapılan operasyon ile devlet hastanelerindeki ilaç ve malzemeleri yabancı uyruklu kişilere sattığı tespit edilen 13’ü sağlık çalışanı olmak üzere toplam 50 kişi yakalanarak gözaltına alındı. Yakalanan şüphelilerin, SGK Başkanlığına fatura edilen ilaç ve malzemeleri kendi üzerine geçirerek yabancı uyruklu kişilere sattıkları belirlendi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri devlet hastanelerindeki ilaç ve malzemeleri yabancı uyruklu kişilere satanlara yönelik operasyon düzenledi. İstanbul merkezli olan ve toplam 10 ilde yapılan operasyon kapsamında 13’ü sağlık çalışanından oluşan toplam 50 kişi gözaltına alındı.

İLAÇ VE MALZEMELERİ YABANCI UYRUKLU KİŞİLERE SATIYORLAR

Devlet hastanelerinde çalışan şüphelilerin SGK Başkanlığına fatura edilen ilaç ve sağlık alanında kullanılan malzemeleri kendi üzerine geçirerek yabancı uyruklu kişilere sattığı tespit edildi. Bu yöntem ile ülke genelinde devlet hastanelerinden kaçırılan çok sayıda ilaç ve sağlık malzemesinin satılarak büyük bir kamu zararı oluşturulduğu ortaya çıktı. Başlatılan soruşturma kapsamında 13’ü sağlık çalışanı olan toplam 56 şüphelinin yakalanması için İstanbul merkezli 10 ilde operasyon düzenlendi ve operasyon kapsamında 50 kişi gözaltına alındı.

ÇOK SAYIDA YASA DIŞI İLAÇ VE TIBBİ MALZEME ELE GEÇİRİLDİ

Öte yandan 17’si İstanbul’da olmak üzere toplamda 28 şüpheli sağlık kuruluşlarında da denetim gerçekleştirildi. Belirlenen şüphelilerin ev, iş yeri ve araçlarında detaylı bir arama yapıldı ve çok sayıda yasa dışı ilaç ile tıbbi malzeme ele geçirildi.

Başa dön tuşu