GÜNDEM

Devlet Yeni Konut Desteğini Açıkladı! Evinizin 84 Bin 850 Lirasını Devlet Ödeyecek

Devlet, vatandaşımız daha kolay ev sahibi olabilsin diye 84 bin 850 lira destek verecek. Verilen bu desteğin geri ödenmesi gerekmeyecek.

Konut fiyatlarının devletin yaptığı hamleler sayesinde düşmesinden yararlanıp ev sahibi olmak isteyen vatandaşları sevindirecek haber geldi. Devlet, gerekli koşulları sağlayan vatandaşlara, ilk defa ev sahibi olmaları için para desteği vereceğini açıkladı. 2022 senesinde hem asgari ücrete hem de devlet desteklerine gelen zamlarla birlikte, ilk defa ev sahibi olacak vatandaşlara verilecek destek tutarı da yükseldi. Güncel durumda bu katkıdan yararlanacak olan vatandaşlara 84 bin 850 liraya kadar maddi destek verilecek.

DEVLET DESTEKLİ KONUT HESABI NEDİR?

Bankaların birikim hesap türlerinden biri olan devlet destekli konut hesabı, ilk defa ev sahibi olmak isteyen vatandaşları para biriktirmeleri için belli bir miktarda devlet katkısı vererek teşvik etmektedir. Hayallerindeki evi almadan önce anlaşmalı bankalardan birikim hesabı açarak bu hesapta en az 36 ay boyunca birikim yapan vatandaşlara, biriktirdikleri paraya ek olarak ev alımı sırasında kullanılabilecek bir devlet desteği verilir. Bu desteğin tutarı 84 bin 850 liraya varmaktadır ve geri ödemesizdir.

2022 YILINDA İLK DEFA EV ALACAKLARA DEVLET NE KADAR DESTEK VERİYOR?

2022 yılında yüzde 36,2 olarak hesaplanan yeniden değerleme oranı devlet katkısına yansıtılmış ve 36-47 ay para biriktiren vatandaşlar için yapılacak olan devlet katkısının azami katkı miktarı 36 bin 768 lira olarak belirlenmiştir. 48-59 ay boyunca para birikimi yapan vatandaşlar için yapılacak olan devlet katkısının azami katkı tutarı 39 bin 596 lira iken, 60 ay ve üzeri sürede Devlet Destekli Konut Hesabında para biriktiren vatandaşlar için devletin azami katkı tutarı 42 bin 425 liradır.

Yani, ev almayı düşünen ve ayrı ayrı konut hesabı açıp para biriktiren evli çiftler ortak tapu alırsa devletten azami 84 bin 850 lira katkı alacaktır. Birikim yapan vatandaşların alacağı tutar, biriktirdiği paraya göre değişiklik gösterecektir.

İLK DEFA EV ALACAKLARA DEVLET DESTEĞİ ALMA ŞARTLARI

Devlet, yalnızca belli başlı koşulları karşılayan vatandaşlara ilk evini alırken katkı sağlamaktadır. Bu katkıdan yararlanmak isteyen kişilerin öncelikle Türk vatandaşı olması ve 7 Nisan 2015 yılından itibaren, kendi adına kayıtlı bir konuta sahip olmamış olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra; yukarıda detaylı bir şekilde belirttiğimiz gibi, katkı almak isteyen kişinin evi satın almadan önce konut hesabı açması ve açılan bu hesapta en az 36 ay boyunca para biriktirmesi zorunludur. Devlet teşviğinden yararlanmanın yolu düzenli birikim yapmaktan geçer. Tüm bu şartlara ek olarak; vatandaşın konutu satın almasının ardından en az 6 ay içinde tapu ibraz etmesi ve devlet teşviki almak için hibe para başvurusu yapması gerekmektedir. Devlet desteği ile ilgili yapılan bilgilendirmede, yurt dışında ev sahibi olmuş kişilerin Türkiye’de ilk kez ev sahibi olunacaksa bile bu destekten yararlanamayacağı açıkça belirtilmiştir.

Başa dön tuşu