GÜNDEM

E-Devlet üzerinden vatandaşlara 1000 TL sosyal yardım duyurusu

1000 TL’lik sosyal yardım müjdesi! 1000 TL’lik sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara 1000 TL tutarında sosyal yardım yapılacağı açıklandı. PTT kartı bulunanların bankamatikten anında çekebileceği sosyal yardıma kimler başvuru yapabilir? İşte detaylar…

Sosyal devlet anlayışının bir ürünü olarak ihtiyaç sahibi vatandaşlar devlet tarafından desteklenmeye devam ediyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından nakit desteğinin yanı sıra doğum yardımı, afet-acil durum yardımları, işe yönlendirme yardımları, vefat, gıda ve barınma yardımları yapılıyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını kapsayan sosyal yardımlar için mavi kart sahibi olunması veya muhtaçlık durumunun belgeyle ispat edilmesi şartı aranıyor. Özellikle pandeminden sonraki süreçte yaşanan ekonomik sorunlar ve enflasyon oranlarının yükselmesi vatandaşların sosyal yardımlara olan ihtiyacının artmasına neden oldu. Bu yüzden ‘’sosyal yardım başvuruları nasıl yapılır?’’ sorusunun yanıtı araştırılıyor.

E-devlet üzerinden sosyal yardım başvurusu

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sosyal yardım hizmetleri verilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları e-devlet sistemi üzerinden başvuru işlemlerini gerçekleştirebilir. Ayrıca, bakanlığa bağlı Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü il başkanlıklarını ziyaret ederek talep formunu doldurarak da başvuru işlemini tamamlayabilirsiniz. E-devlet sistemine T.C. kimlik numarası ve şifreyle giriş yaptıktan sonra ilgili bakanlığın sayfasına girilmesi gerekmektedir. Sosyal Yardım almak istediğiniz konuyu belirledikten sonra talep edilen gerekli belgeleri sisteme yüklemeniz istenecektir. 1000 TL’lik sosyal yardım şahsa değil; haneye verilir. Bu yüzden aile içerisinde çalışan bireylerin aylık gelir seviyesi dikkate alınacaktır. Örneğin üç kişilik bir ailede iki kişinin çalıştığı; lakin aylık gelirlerinin asgari ücretin üçte birine denk geldiğini düşünelim. Bu durumda 1000 TL’lik sosyal yardım alma şartı sağlanacaktır. Mavi kart sahipleri için gelir düzeylerini belgelemeleri gerekmez.

Sosyal yardım programları başvuru sonuçları

Sosyal yardım başvuru işlemlerinin tamamlanmasının ardından talebiniz incelemeye alınır. Başvurunun onaylanması halinde ise Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü il başkanlıkları tarafından aranırsınız.Sosyal yardımlar PTT üzerinden ödenmektedir. PTT kartı bulunan vatandaşlar bankamatiklerden para çekebilir. Yardım almaya hak kazanan vatandaşlar düzenli olarak takip edilmektedir. İhtiyaç sahipliği ortadan kalkana kadar yardım yapılmaya devam edilmektedir.

Başa dön tuşu