GÜNDEM

E-Devlet’ten hemen kontrol edin! Bu kodlar varsa İŞKUR’dan 5.137,51 TL aylık bağlanıyor

e-Devlet hesabınıza girip hemen kontrol edin. Eğer bilgilerinizin içinde bu kodlar varsa, İŞKUR size maaş bağlıyor. Geç kalmadan şartları yerine getirin, Aylık 5.137,51 TL alabilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak çalışanların bildiğiniz üzere birçok Hakkı bulunuyor. Ancak bu haklar çeşitli şartlara bağlı olarak elde ediliyor. Bugün İŞKUR’dan SGK’lı olarak çalışan ve işten ayrılan kişiler için önemli bir duyuru yapıldı. Hemen e-devlet üzerinden kontrol edin. Eğer bu kodlar sizin bilgileriniz içerisinde bulunuyorsa İŞKUR’dan Aylık 5.137,51 TL maaş alma şansına sahip olacaksınız.

Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak yani sigortalı olarak çalışan kişiler kendi isteklerinin dışında işten ayrılmaları halinde işsizlik maaşı almaya hak kazanıyor. İşsizlik maaşı ile ilgili olarak bugün İŞKUR’dan çok önemli bir duyuru yapıldı. Yapılan Duyuruda hemen vatandaşların e-devlet üzerinden bilgilerini kontrol etmeleri istendi. E-devlet’ten kontrol ettiğinizde bu kodlar bilgileriniz arasında bulunuyorsa İŞKUR’dan aylık işsizlik maaşı alma şansına sahip oluyorsunuz. Peki, kimler işsizlik maaşı alabilir? 2022 işsizlik maaşı ne kadar? İşsizlik maaşı başvurusu nasıl yapılır? İşsizlik maaşı başvuru şartları ve detaylar haberimizde…

İŞSİZLİK MAAŞI NE DEMEK?

Sigortalı olarak Bir işyerinde çalıştığı sırada kendi isteği dışında işsiz kalanlar için işsizlik maaşı ödemesi yapılıyor. İşsizlik maaşı ödemesi sigortalının işsiz kaldığı dönem için belirli sürede ve miktarda yapılıyor. Bu miktar ise ödenen sigorta primine ve çalışma süresine göre farklılık gösteriyor.

İŞSİZLİK MAAŞI BAŞVURU KOŞULLARI NEDİR?

Sosyal Güvenlik Kurumu, işsizlik maaşı koşullarını daha önce belirledi. İşsizlik maaşı alabilmek için en önemli Kural kişinin kendi isteği ve kusuru dışında işsiz kalması. Bunun yanında hizmet akdinin sona ermesinden önceki 120 gün mutlaka sigorta priminin ödenmiş olması gerekiyor. Aynı zamanda işsiz kalan kişi için hizmet akdinin feshinden önceki son 3 yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödenmiş olması isteniyor. İşsizlik maaşı için başvurular 30 gün ile sınırlandırılmış durumda. kişiler hizmet akdinin sona ermesinin Ardından 30 gün içinde şahsen ya da elektronik ortamda İŞKUR birimine başvuru yapmak zorunda.

İŞSİZLİK ÖDENEĞİ ALANLARA SUNULAN İMKANLAR NELER?

Kendi isteği ve kusuru dışında işsiz kaldıktan sonra işsizlik ödeneği almaya hak kazanan vatandaşları aynı zamanda başka imkanlar da sunuluyor. İŞKUR tarafından maaş ödenen vatandaşlara şu imkanlar sağlanıyor;

İşsizlik Ödeneği

Genel Sağlık Sigortası Primleri

Yeni bir iş bulma

Meslek geliştirme, edindirme ve yetiştirme eğitimi

2022 İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR OLDU?

İŞKUR tarafından ödenen işsizlik ödeneği miktarı Sigortalı kişinin son 4 aylık primi esas kazançları dikkate alınarak hesaplanıyor. İşsizlik ödeneği günlük ortalama brüt Kazancı yüzde kırkı baz alınarak ortaya çıkıyor. Ancak işsizlik ödeneği tutarı aylık Asgari ücretin brüt tutarının yüzde sekseninden fazla olamıyor. Ayrıca işsizlik ödeneğinden damga vergisi hariç herhangi bir vergi ya da kesinti yapılamıyor.

2022 yılının Temmuz ayında asgari ücrete yapılan zam sonrasında en düşük işsizlik maaşı aylık 1.986,41 TL olurken, en yüksek işsizlik maaşı ise 5.137,51 TL oldu.

Başa dön tuşu