GÜNDEM

Elinde doları olanlara kötü haber! Ak Parti kuru düşürecek planını devreye sokuyor, tarih belli oldu

Dolar kurunun tepetaklak olacağı tarih belli oldu. Elinde doları olanlar hemen harekete geçsin. Dolar bir gecede 9 TL birden düşecek. Ak Parti’nin büyük planı deşifre oldu.

Dolar kuru TL karşısında değer kazanmaya devam ediyor. 19 lira sınırına dayanan Dolar ile ilgili bomba iddialar var. Hükümet 20 Aralık tarihinde olduğu gibi Doları bir gecede tepetaklak edecek bir plan üzerinde çalışıyor. Planın hayata geçmesi halinde elinde dolar bulunanlar çok üzülecek. Çünkü Doların bir gecede 9 lira birden düşeceği iddia ediliyor. Ak Parti hükümetinin o planı devreye alacağı tarih de belli oldu.

Elinde doları olanlara kötü haber! Ak Parti kuru düşürecek planını devreye sokuyor, tarih belli oldu. Türkiye neredeyse bir yıla yakın bir süredir hem yüksek enflasyonla mücadele ediyor hem de sürekli artan Dolar kuru ile. Merkez Bankası, her ay yeni sürprizler yaparak faiz indirimine devam ediyor. Bu da Dolar kurunun daha da yükselmesine sebep oluyor. Yılbaşından bu yana devam eden hareketlilik nedeniyle TL’nin değer kaybı yaklaşın yüzde 26 oldu. Ancak kulislerden öyle bir haber sızdı ki Dolar bir gecede tepetaklak olacak. Yani hükümet 20 Aralık tarihinde yaptığını bir kez daha yapacak. Dolar bir gecede 9 lira birden düşecek.

PLANIN DEAYLARI BELLİ OLDU

AK Parti hükümeti 20 Aralık 2021 tarihinde döviz kurunu kontrol altına almak üzere KKM’yi devreye sokmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kur Korumalı Mevduat hesabı açıklaması sonrası dolar ve altın resmen çökmüştü. Ancak bu çöküş çok uzun sürmedi, kısa sürede Dolar kuru kendini toparladı ve daha bir yıl olmadan yeniden 18 TL bandını geçti. Dolar kurunda yaşanan bu gelişme sonrasında hükümet yeni bir plan üzerinde çalışmaya başladı. Faiz indirimi konusunda inadını koruyan hükümet, doları düşürmek için yurt dışından ülkeye döviz sokmak istiyor. Yurt dışında bulunanların Türkiye’ye Dolar getirmesi ile birlikte bir kez daha kurun düşeceği düşünülüyor.

UZMANLARA GÖRE BU PLAN ÖLÜ DOĞAR

Para piyasaları uzmanları ve ekonomistler ise bu planın da işe yaramayacağını düşünüyor. Kur korumalı mevduat hesabı gibi doların yurt dışından getirilmesi de kalıcı bir düşüş için bir çözüm değil. Ancak uzmanlar yapılması gerekenin faiz artırımı olduğunu düşünüyor. Yani hükümetin ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın faiz indirimi inadından vazgeçmesi gerekiyor. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde konu ile ilgili konuşmuş ve faizi tek hanelere kadar düşürene dek faiz indirimine devam edeceklerini söylemişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu açıklamasından da anlaşılacağı üzere Dolar kuru uzun bir süre daha yüksek seyretmeye devam edecek.

Başa dön tuşu