GÜNDEM

Emekliyi ikna turları başlıyor: Hükümet 5500 TL en düşük maaş ve bayram ikramiyesine rekor zam kartını oynayacak

Devlet, emekli vatandaşların hayatını ve yaşam koşullarını kolaylaştırmak adına Yeni önlemleri devreye sokmaya devam ediyor. 2023 seçimleri öncesinde emeklilere hükümetten Müjdeli Haber de gelecek gibi görünüyor. Seçim öncesi çalışmalarına başlayan AK Parti hükümeti emeklilere 5500 TL en düşük maaş imkanı sağlayacak.

Emekliyi ikna turları başlıyor: Hükümet 5500 TL en düşük maaş ve bayram ikramiyesine rekor zam kartını oynayacak. Milyonlarca emeklinin geçim kaynağı sadece emekli maaşları. Ancak hayat pahalılığı her geçen gün artmaya devam ederken emekli maaşlarına yapılan zamlar ve özellikle Bayram ikramiyesinde artış olmaması sebebiyle Bu yıl AK Parti hükümeti büyük tepki çekmişti. 2023 seçimleri öncesinde milyonlarca emeklinin gönlünü almak isteyen AK Parti, bu konuda çalışmalar yapmaya başladı. Kulislerden gelen bilgilere göre AK Parti hükümeti emekliler için en yüksek maaş düzenlemesi yapacağım. Aynı zamanda bayram ikramiyesine de zam yapılması gündemde.

Türkiye ocak ayından bu yana içinden çıkılmaz bir ekonomik krizle karşı karşıya kaldığı nokta milyonlarca vatandaş açlık sınırının altında yaşamaya mahkum olurken özellikle emekli vatandaşlar bu süreçte en büyük zorluğu çeken grup arasında yer alıyor. Emekliler Kurban Bayramı ve Ramazan Bayramı ikramiyeleri ne zaman beklemiş da ancak hükümetten Bu konuda da güzel haber alamadı. Yavaş yavaş emekli vatandaşlardan tepki sesleri yükselirken Temmuz ayında enflasyon oranında maaşlara zam yapıldı.

MAAŞ ZAMMI ERİYİP BİTTİ

Temmuz ayında SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı emeklisi vatandaşların maaşlarına zam geldi ancak açıklanan enflasyon verileri karşısında zammında eriyip bittiği gözlerden kaçmadı. Emekli vatandaşlar ne yapacağını kara kara düşünürken AK Parti hükümeti de emeklinin gönlünü alabilmek için Çalışmalara başladı.

EN DÜŞÜK MAAŞ 5500 TL OLACAK

2023 seçimlerinde bir Hüsran yaşamak istemeyen AK Parti yönetimi emekli maaşlarına düzenleme yaparak Yeni yıla girmeyi planlıyor. Geçtiğimiz Temmuz ayında yapılan düzenleme ile birlikte en düşük emekli maaşı 3500 TL olmuştu. İlk etapta emekli için bu maaş 5500 TL’ye yükseltilecek. Ancak enflasyon rakamları her geçen gün yükselmeye devam ederken yapılacak olan bu artışta emekli tatmin edecek gibi görünmüyor. Emekli vatandaşlar hükümetin kendilerinden oy alabilmesi için daha yüksek bir düzenleme yapmasını bekliyor.

BAYRAM İKRAMİYELERİ DE YENİDEN DÜZENLENECEK

Hükümetin emekli için diğer bir formül ise Bayram ikramiyelerine zam yapmak. Bildiğiniz üzere devlet tarafından emekli vatandaşlara geçtiğimiz yıllarda verilmeye başlayan bayram ikramiyesi ilk etapta bin TL olarak ödeniyordu. Daha sonrasında ise Bayram ikramiyelerine 100 TL’lik bir zam yapıldı. Ancak ocak ayından bu yana devam eden ekonomik kriz nedeniyle emekli vatandaşlar Bayram ikramiyelerine daha yüksek zam yapılmasını bekliyordu. Ramazan Bayramı öncesi bu beklentileri boşa çıkan emekliler Kurban bayramına gözünü çevirmişti ki yine hayalleri suya düştü. Emeklilerin bu anlamda gönlünü alabilmek için hükümetin masada bazı formülleri var. Ocak ayında seçim öncesi Ramazan bayramı ve kurban bayramına yapılacak ikramiye zamanında rekor seviyeye çıkacağı düşünülüyor. Üstelik bayram ikramiyesi bayramdan hemen önce değil Ocak ayında açıklanacak.

Başa dön tuşu