SAĞLIK

Emziren kadınların karşılaştığı 6 yaygın sorun

Emzirme, sizin için olsanız da olmasanız da, sorun payıyla birlikte gelir. Emzirme veya emzirme ile ilgili sorunlar, bebeğin kilosu ile ilgili endişeler ve aile, işyeri veya sağlık hizmetinden yoksunluk, annelerin emzirmeyi erken bırakmasının bazı yaygın nedenleridir.

Dr Aruna Muralidhar MD MRCOG (Birleşik Krallık), FRCOG (BK), Fortis Hastanesi, Bengaluru’da kıdemli danışman kadın doğum uzmanı ve jinekolog, “Bebeği anne sütüyle beslemek, annenin hayatı boyunca verebileceği en iyi hediyedir. Ancak annelerin yaklaşık yarısı 6 aydan sonra emzirmeyi bırakıyor ve annelerin sadece 1/3’ü bebeklerini bir yıla kadar beslemeye devam ediyor.” Bazı yaygın emzirme sorunlarına ve olası çözümlerine biraz ışık tutuyor.

Yetersiz Süt

“Birçok kadın süt salgılarının yeterli olmadığını düşünüyor. Ancak, bu çoğu zaman doğru değildir. Yeterince sık emzirmemek süt çıkışını etkileyebilir. Sık besleme veya pompalama, hormonları, prolaktin ve oksitosini açarak göğüsleri daha fazla süt üretmeye teşvik eder” diye açıklıyor Dr Aruna.

Bazen bebek, yeterli süt olsa bile sütü çıkarmakta zorlanır. Bunun nedeni zayıf kilitleme olabilir. Bu, prematüre bebeklerde veya dil bağı gibi ağızda yapısal bir sorunu olan bebeklerde daha olasıdır.

Ağrılı Meme Uçları

Bu, emzirmeye yeni başlayan annelerin en yaygın şikayetidir. “Meme ucu hassasiyeti genellikle yaklaşık 30 saniyelik emmeden sonra kaybolurken, bazı yaralanmalara bağlı meme ucu ağrısı devam eder veya beslenmeyle zamanla daha da kötüleşir. İkincisi, yanlış teknik ve yetersiz mandallamadan kaynaklanmaktadır. Bebek düzgün bir şekilde kilitlenirse, meme başı genellikle bebeğin ağzında serbestçe yüzer ve ağzın herhangi bir yapısı ile temas etmez. Oysa bebek areolayı almadan sadece meme ucunu alırsa daha fazla yaralanma olur. Ayrıca süt sağılmıyor” diyor Dr Aruna. İyi meme sağlığı ve hijyeni sağlamanın diğer yolları, onları kuru tutmak ve sert sabunlar veya aşırı göğüs pedleri kullanmamaktır.

Ters veya Düz Nipeller

Hamilelik sırasında düz veya içe dönük meme uçlarını belirlemek, onları emzirmeye daha erken hazırlamaya yardımcı olabilir. “Meme ucunu başparmak ve işaret parmağı arasında yuvarlayarak dışarı çıkmak yardımcı olabilir. Ayrıca, meme ucunu dışarı doğru itmek için parmaklarla ‘V’ veya ‘C’ şeklinde memeyi areolanın hemen arkasına sıkıştırmak da yardımcı olabilir” diyor Dr Aruna.

Bebeğin Ağzı Çok Küçük

Prematüre bebeklerin daha küçük ağızları olması muhtemeldir. Bu gibi durumlarda meme koruyucularının kullanılması yardımcı olabilir.

Göğüs Gerginliği

Emzirme, kendi başına, göğüs sarkmasına önemli bir katkıda bulunmayabilir. Genetik, altta yatan kas tonusu, kilo alımı vb. de rol oynar. Dr Aruna, “Formu ve sıkılığı korumaya yardımcı olmanın bazı yolları, destekleyici bir sutyen giymek, düzenli egzersiz yapmak, iyi bir duruş sağlamak, düzenli olarak nemlendirmek ve tabii ki sigarayı bırakmaktır” diyor.

Çok Fazla Anne Sütü

Fazlası çok kötü. Fazla sütü olan anneler için ani süt fışkırması bebeğin boğulmasına veya öksürmesine neden olabilir. Ayrıca bebekler, sütün son kısmı olan ve en yüksek kaloriye sahip olan son sütü alamazlar. “Bu sorun çoğunlukla zamanla ortadan kalkar. Süt arzı talebe göre dengelenir. Bu arada, emzirmek için bebeği dik pozisyonda tutmak ve süt akışını düzenlemek için parmakları kullanmak, bebeklerin sık sık geğirmesini sağlamak ve beslemeler arasında pompalamaktan kaçınmak bu sorunun üstesinden gelmeye yardımcı olabilir” diyor Dr.

Emziren anneler burada bahsedilenlerin dışında başka zorluklarla da karşı karşıya kalabilirken, doğum uzmanı, emzirme danışmanı ve aileden alacağınız iyi bir destek, kendileri ve bebekleri için iki yıllık tam bir sağlık pasaportu almalarına yardımcı olacaktır.

Başa dön tuşu