Haber Detayı
08 Kasım 2020 - Pazar 09:34
 
En düşük emekli aylığı asgari ücrete eşitlenmelidir
Ülkemizde insanların çoğunluğunun açlık sınırının altında olan asgari ücretle çalıştığına dikkat çeken CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Mutlaka asgari ücret vergi dışı bırakılmalıdır.
SİYASET Haberi
En düşük emekli aylığı asgari ücrete eşitlenmelidir

Ülkemizde insanların çoğunluğunun açlık sınırının altında olan asgari ücretle çalıştığına dikkat çeken  CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Mutlaka asgari ücret vergi dışı bırakılmalıdır. Ülkemizde çalışma yaşamı, sürekli işveren lehine yaptığınız düzenlemelerle giderek sorunlu hâle dönüşmektedir, bundan vazgeçin. İktidar olarak işçilerin haklarını koruma sorumluluğunun da sizde olduğunu unutmayın” dedi.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI ASGARİ ÜCRET TUTARINDA OLSUN

CHP’li Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Bakan Selçuk’tan emeklilerin  en düşük maaşının asgari ücret düzeyinde olmasını istedi. Ayrıca İntibak düzenlemesinin hayata geçirilmesi ve emeklilere dini bayramlarda asgari ücret tutarında ikramiye verilmesi gerektiğini belirtti. Gürer” Emekliler çok ciddi mağduriyetler yaşamaktadır. Daha iyi koşullarda yaşamlarını sürdürebilmeleri için ücretlerinde iyileştirme yapılması şart” dedi .

ENGELLİLER İÇİN KOTA

Ömer Fethi Gürer, kamuda engelli istihdamının artırılması gerektiğini de belirterek,  “Kamu da engelli kotasının yüzde 6'ya çıkarılması için Kanun teklifi de verdim. Engelli öğretmen kontenjanı da artırılmalı ve kamuda engelli kadroları boş bırakılmamalıdır” diye konuştu.

EK3600 GÖSTERGE SÖZÜ TUTULSUN 

  Polis, öğretmen, din görevlileri ve diğer kamu çalışanları için 3600 ek göstergenin bir an önce çıkarılması gerektiğini kaydeden Gürer, “Üniversiteli işçilerin özlük hakları beş yıldır verilmemektedir, memur olmaları için gerekli düzenlemeler sağlanmalıdır. İktisadi ve idari bilimler fakültesi mezunları Bakanlığınızda ve kamuda kadroya alınmalı ve kadro açılmadır. Toplum yararı projesi adı altında emek sömürüsü sonlanıp tüm proje kapsamındakilere kadro verilmelidir” şeklinde konuştu.

MEB ÇALIŞANI KADROYA ALINSIN 
 Çalışma yaşamındaki sorunların çözümüne yönelik önerilerini de sıralayan  Ömer Fethi Gürer, şunları söyledi: 

“Millî Eğitim Bakanlığında on ay çalıştırılıp iki ay işsiz bırakılan hizmetliler ve güvenlik görevlileri sürekli, asıl kadroya alınmalıdır. Kamuda kiralık araç şoförleri asıl kadroya alınmalıdır. Hastane bilgi işlemcileri, görüntüleme merkezi çalışanları, sosyal tesis çalışanları, yemekhane çalışanları taşeron firmalarda kalmıştır. Bunlar, asıl yaptıkları işin kadrosuna, bakanlık kadrolarına bir an önce alınmalıdır. Yardımcı hizmetlilerin kadroları verilmelidir. Karayolları, Demiryolları, PTT, Orman, Millî Eğitim, Sağlık ve kamu iktisadi teşekküllerinde binlerce işçi yaptıkları işin asıl kadrosuna alınmayıp taşeron bırakılmıştır. Bunlar için de bir an önce kadro düzenlemesi sağlanmalıdır. Belediye il özel idarede beş ay yirmi dokuz gün çalıştırılan işçiler sürekli kadroya alınmalıdır. Türkiye Büyük Millet Meclisinde dahi taşeron çalışan işçinin olması, bu anlamda bir ayıptır; bundan da kadroları verilerek bir an önce kurtulunmalıdır. 400 bin taşeron işçi belediye şirketine alınmış, asıl kadrosu verilmemiştir. Şirket işçileri belediye kadrosuna alınmalıdır” 


İŞ CİNAYETLERİNDE AVRUPA BİRİNCİSİYİZ

CHP Milletvekili Gürer,  Çırak ve stajyerlerin iş başı yaptığında yaşlılık sigortası başlatılması gerektiğini ifade ederek, “ Çocuk ve kaçak işçiliğin sona erdirilmesi için sıkı denetim sağlanmalıdır. İş cinayetlerini durduracak uygulamalar ötelenmeden gerçekleştirilmelidir. Avrupa'da iş cinayetinde 1'inci olmak ülkemiz için ayıptır” ifadelerini kullandı. 

İŞÇİ ÇIKARMALAR DEVAM EDİYOR

 
  Kadınlara, Sosyal Güvenlik Kurumu öncesi annelik borçlanma hakkının verilmesi, Kadın çiftçilerimiz sosyal güvenlik sistemine dâhil edilmesi gerektiğini belirten Gürer, “Usta öğreticilerin özlük haklarının bir an önce verilmesi sağlanmalıdır. Ücretsiz fazla mesai çalıştırılmanın önüne geçilmeli, denetimler artırılmalıdır. Kayıt dışıyla mücadele edilmeli, sendikal örgütlenmelerin önü açılmalıdır. İşçi çıkarma yasağı ne yazık ki sözde kalmaktadır; işçi çıkarmalar çalışma yaşamında devam etmekte, işveren bir yolunu bulup işçileri işten atarak onları açlığa mahkûm etmektedir. Karayolları başta olmak üzere birçok taşeron firmada çalışanlar kurumlardan zamanında maaşlarını alamamakta olup işçilerin bu konudaki mağduriyeti de Bakanlığınız tarafından denetlenmelidir” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: En, düşük, emekli, aylığı, asgari, ücrete, eşitlenmelidir,
Yorumlar
Haber Yazılımı