GÜNDEM

Erken Emeklilik bekleyenlere sürpriz! ikiye ayrıldı

Çalışanların merakla beklediği EYT net bir şekilde açıklandı. Kadınlar için ve erkekler için bulunan formül belli oldu.

Milyonlarca vatandaş tarafından merakla beklenilen Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili son gelişmeler yakından takip ediliyordu. Yapılan son açıklamalarla birlikte EYT detayları netlik kazandı. Çok sayıda çalışanın yaşı yetmediği için emekli olamaması durumu büyük oranda mağduriyete sebep olurken, oluşturulan formülle beraber bu sorun ortadan kalkacak.

KADIN İÇİN AYRI, ERKEK İÇİN AYRI FORMÜL İŞLEYECEK

Çalışanlara yönelik olarak düzenlenen Emeklilikte Yaşa Takılanlar formülü emeklilik hayali kuran vatandaşlar için son aşamaya gelindi. Milyonlarca çalışan kişinin sorunu olan EYT yasası ile ilgili olan yoğun çalışmalar, hızlı bir şekilde devam ederken, yeni bilgiler gelmeye başladı.

EYT konusuyla ilgili olarak, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yoğun bir şekilde çalıştı ve merakla bekleyen milyonlarca çalışana güzel haberler vermeye hazırlandı. Düzenlenecek olan kabine toplantısında EYT konusunda bulunan çözümler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulup anlatılacak ve onay verilirse bir an önce hazırlıklar başlayacak. Bu nedenle önümüzdeki kabine toplantısı EYT bekleyenler için büyük önem arz ediyor.

EYT YASASI SON DURUM NE?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili kurulan çalışma grubunun çalışmalarına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı öncülüğünde yoğun bir şekilde devam edildi. Yılsonuna yaklaşılırken EYT çalışmalarına büyük ağırlık verildi. Kamuoyuna bu konuyla ilgili olarak detaylı bilgiler verildi ve gelişmeler müjdelendi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından, çoğu vatandaşın merak ettiği ne zaman emekli olacağım, şartlar ne olacak, EYT ne zaman belli olacak soruları cevaplandı.

EYT YASASINA GÖRE KİM KAÇ YAŞINDA EMEKLİ OLACAK?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanının yaptığı EYT yasası ile ilgili açıklamasında, Finlandiya ve Almanya modelinin uygun olmadığını söyleyerek, bir tek formülleri olduğunu ifade etti. Söz konusu formülün detayları bakan tarafından açıklandı. Yeni formül Türkiye modeli olarak ele alınacak. Bu formüldeki EYT düzenlemesine göre, kadınlarda 7200 gün sayısı ve 20 yıl, erkeklerde ise 9000 gün sayısı 25 yıl aranacağını belirtti.

1,5 MİLYON KİŞİ FAYDALANACAK

EYT yasasının yürürlüğe girmesi ile, 1999 senesi öncesi sigorta girişi olanların, yapılan düzenlemeden faydalanmaya başlayacağı açıklandı. EYT yasasından sadece SSK mensupları değil, BAĞKUR mensupları da emekli olma şansına sahip olacak denildi. Belirtilen yasanın ocak ayı itibarıyla yürürlüğe girmesi bekleniyor. Planlanan gibi gerçekleşirse EYT yasasından ilk olarak 1 milyondan fazla kişinin emekli olması bekleniyor. Her sene kademeli olarak 450 bin kişinin emekli olması konuşuluyor ve EYT yasasının Ocak 2023 senesinde yürürlüğe girmesiyle beraber 1,5 milyon kişinin emekli olması olasılığı olduğu söyleniyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulan EYT yasası onay alırsa TBMM onayına sunulacağı ve kabul edilirse emekli olma yolunda ilk adımların atılacağı konuşuluyor.

Başa dön tuşu