GÜNDEM

Ev hanımları 1,2,3 çocuğunuz varsa düşünmeden başvurun! SGK hiç çalışmamış kadınlara emeklilik fırsatı veriyor

SGK’dan ev hanımlarına büyük müjde. Daha önce hiç çalışmamış ev hanımlarına bile emeklilik imkanı var. 1,2,3 çocuğunuz varsa hemen başvuru yapabilirsiniz.

SGK duyurdu, hiç çalışmayan ev hanımlarının bile emeklilik hakkı var. 1,2,3 çocuğu olanlar hemen başvuru yapabiliyor. Yazılı dilekçe ile başvuru yapmak gerekiyor. Emeklilik hakkını elde eden ev hanımlarına tam 3500 TL aylık bağlanıyor. Peki, ev hanımlarına emeklilik hakkı nasıl veriliyor? Çalışmadan emeklilik şartları neler? İşte başvuru şartları ve detaylar…

Ev hanımları 1,2,3 çocuğunuz varsa düşünmeden başvurun! SGK hiç çalışmamış kadınlara emeklilik fırsatı veriyor. Ev hanımları, daha önce hiç çalışmamış olsalar bile emekli olabiliyor. Çocuk sayısı emeklilik için önemli. İsteğe bağlı sigorta girişi yaparak hemen prim ödemeye başlayabilir, aynı zamanda çocuk sayısına göre borçlanma yaparak da erken emeklilik imkanı elde edebilirsiniz. Erken emekli olmak isteyenler ise çocuk sayısına göre doğum borçlanması yaparak emeklilik yaşını düşürebiliyor. Ancak doğum borçlanması en fazla 3 çocuk için yapılabiliyor. Ev hanımları 3 çocuk için borçlanma yapmaları halinde toplam 6 yıl erken emekli olma şansı elde ediyor.

3500 TL MAAŞLA EMEKLİ OLABİLİRSİNİZ

SGK tarafından emekli maaşı bağlanabilmesi için mutlaka istenen şartları yerine getirmek gerekiyor. Emeklilik için yaş, sigorta giriş tarihi, prim gün sayısı önemli. Ancak daha önce hiç çalışmamış olan ev hanımları için de emeklilik şansı var. Hem de ev hanımları erken emekli olabiliyor. Çalışmayan, ev hanımı olanlar için erken emeklilik şansı isteğe bağlı sigorta kapsamında oluyor. Ev hanımları kendi istekleri ile SGK’ya giderek isteğe bağlı sigorta girişi yapabiliyor. Hemen ardından da prim ödemeleri başlıyor. Ayrıca 1,2,3 çocuğu olan ev hanımları emeklilik yaşı konusunda da daha avantajlı oluyor.

DOĞUM BORÇLANMASI İLE EMEKLİLİK YAŞINI DÜŞÜREBİLİRSİNİZ

Bildiğiniz üzere SGK, emeklilik yaşını düşürmek ve erken emekli olmak isteyenlere de doğum borçlanması ile erken emeklilik imkanı veriyor. Ev hanımları da 3 çocuğa kadar doğum borçlanması yapabiliyor. Doğum borçlanması en fazla 3 çocuk için yapılabiliyor. Toplamda 6 yıllık Borçlanma ile birlikte emeklilik yaşını da doğal olarak 6 yıl erkene çekmek mümkün oluyor.

BORÇLANMAYI EN YÜKSEKTEN YAPIN

Eğer doğum borçlanması yapmaya karar verdiyseniz en yüksek prim üzerinden yapmanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü yapacağınız bu Borçlanma ile ödeyeceğiniz aynı zamanda emekli maaşınızı da belirleyecek. Yani doğum borçlanması primi yüksekten ödemeniz halinde emekli maaşınızı daha yüksek alma şansına sahip olacaksınız.

YAZILI BAŞVURU YAPMAK GEREKİYOR

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan erken emekli olmak isteyen ev hanımları yazılı başvuru yapabiliyor. Aynı zamanda e-devlet üzerinden de çalışmadan emeklilik başvurusu yapmak mümkün. Sadece ev hanımları için geçerli olan bu hak sonucunda 3500 TL taban maaş üzerinden emekli aylığı almaya başlayabilirsiniz.

Başa dön tuşu