GÜNDEM

Eylül ayı sosyal yardım bekleyenlere müjde! Merakla beklenen başvurular başladı: E-devlet’ten onay alana 3 bin 340 TL karşılıksız ödeme

Devletin sağladığı sosyal yardımlar aylık olarak devam ediyor. Ekonomik krizde vatandaşlara ilaç gibi gelecek olan ödemelere Eylül ayında yenileri de ekleniyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı hafta sonu olmasına rağmen bugün yeni bir duyuru yaparak e-devlet üzerinden Eylül ayı sosyal yardım başvurularının başladığını açıkladı. Başvuru yapanlara 15 Eylül tarihinden itibaren 3340 TL karşılıksız sosyal yardım verilecek.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bütçesinden milyonlarca vatandaşa her ay düzenli olarak sosyal yardım imkanı sağlanıyor. Başvuru yapan ve gerekli koşulları sağlayan vatandaşlar sosyal yardım ödemelerinden faydalanabiliyor. Üstelik düzenli Yardım almak için muhtaçlık süreniz devam ettiği süre boyunca tek bir sefer başvuru yapmanız yeterli oluyor. Yani devamında gerekli koşullar sürdüğü süre boyunca sosyal yardım ödemeniz her ay hesaba yatıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yardıma muhtaç vatandaşlara sağlanan sosyal yardım ödemeleri arasında en çok dikkat çekenlerden biri de evde bakım maaşı ödemesi. Eylül ayının gelmesi ile birlikte evde bakım maaşı ödemeleri ile ilgili detaylar da araştırılmaya başlandı.

Eylül ayı sosyal yardım bekleyenlere müjde! Merakla beklenen başvurular başladı: E-devlet’ten onay alana 3 bin 340 TL karşılıksız ödeme.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Eylül ayı evde bakım maaşı ödemeleri için bugün son dakika duyurusu yayımladı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre Eylül ayının 15’inde ödenecek olan evde bakım maaşı için başvurular başladı. Peki, Eylül ayı evde bakım maaşı başvurusu nasıl yapılır? Evde bakım maaşı başvurusu yapmak için istenen şartlar neler? Evde bakım maaşı başvurusu nereden yapılır? 2022 Eylül ayı evde bakım maaşı ödemeleri ile ilgili her şey haberimizde…

Eylül ayı evde bakım maaşı başvuruları başladı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının resmi internet sitesi üzerinden bugün yapılan son dakika duyurusu ile Eylül ayı evde bakım maaşı ödemeleri için başvuruların açıldığı bildirildi. Yüz binlerce vatandaşın faydalandığı evde bakım maaşı evde bakıma muhtaç hasta yaşlı ve engelli yakınlarına bakan kişilere ödeniyor. Evde bakım maaşı ödemelerinden faydalanmak isteyenlerin başvuru işlemlerini e-devlet üzerinden ya da sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığı ile tamamlaması gerekiyor.

Evde bakım maaşı başvurusu nasıl yapılır?

Evde bakım maaşı başvurusu yapmak istiyorsanız PTT şubelerinden e-devlet şifresini alarak t.c. kimlik numaranız ve şifrenizle birlikte giriş yapmanız yeterli. Ardından arama butonuna Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yazın. Burada karşınıza sosyal yardım başvurusu kalemi çıkacak. O bölüme tıkladıktan sonra evde bakım maaşı başvurusu yapabilirsiniz. Aynı zamanda her ilde bulunan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla defa başvuru işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aynı zamanda muhtaçlık tespiti de yapıyor.

Evde bakım maaşı için hangi şartlar isteniyor?

Evde bakım maaşı başvurusu yapabilmek için bazı şartları taşımanız gerekiyor. Öncelikle hane içinde kişi başına düşen gelirin Asgari ücretin üçte birinden az olması şartı aranıyor. 2022 yılı için bu tutar 1882 TL olarak belirlenmiş durumda. Aynı zamanda bakıma muhtaç kişinin sağlık durumunu gösteren belgeyi de teslim etmeniz şart.

2022 Eylül ayı evde bakım maaşı ne zaman ödenecek?

Eylül ayı evde bakım maaşı ödemeleri için tarih belli oldu. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının sosyal medya hesapları üzerinden yapılan açıklamaya göre 2022 Eylül ayı evde bakım maaşı 15 Eylül tarihinden itibaren hesaplara geçecek. Evde bakım maaşı bildiğiniz üzere belirli günlerde belirli illerde hesaplara yatıyor. Hangi ilde ne gün ödeme yapılacağını Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının resmi internet sitesi üzerinden takip edebilirsiniz.

Başa dön tuşu