GÜNDEM

EYT, Borç Silinmesi, Asgari Ücret, KYK, Sosyal Konutla ilgili son dakika sürprizi

İçinde EYT, KYK borçları, sosyal konut duyuruları, asgari ücret zammı gibi konuların bulunduğu kararlar bugün hükümet tarafından açıklanacak.

Özellikle öğrencilerin beklediği KYK borçlarının silinmesi, milyonlarca çalışanın beklediği EYT, asgari ücret ve sosyal konut projelerinde yapılan çalışmalar uzun zamandır gündemde yer alıyor. KYK borçlarının silinmesi için çalışmalar yapılırken, asgari ücretin yeniden belirlenmesi ve yukarıda belirttiğimiz diğer konular için de çalışmalar başlatıldı.

Eylül ayında ekonomi ile ilgili yapılan çalışmalarla ilgili açıklamalar yapılacak. Yapılan bu açıklamalar 9 milyon vatandaşı ilgilendirecek. Eylül ayı içinde ilk olarak orta vadeli programlar açıklanacak. İstikrarı Komitesi’ni de içeren torba yasa, KYK borçları, icra ve haciz alacaklarının silinmesi, EYT düzenlemesi ve 2023 yılı bütçe tasarıları gündemi oluşturacak.

Hazine ve Maliye Bakanı’nın yaptığı açıklamalara göre; Türkiye Ekonomi Modeli kapsamında eylül ayının ilk haftasında yeni orta vadeli plan duyurulacak. Açıklanacak olan bu programda, 2023-2025 yılları arasında bütçe büyümesini kapsayacak olan planlar yer alacak. 17 Ekim 2023 yılı bütçesi Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulacak. Ekim ayının yarısında başlayacak olan bütçe görüşmeleri aralık ayının sonuna kadar sürecek.

MİLYONLARCA KİŞİ MERAKLA BEKLİYORDU

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 1 Ekim 2022 yılında başlayacak olan yeni yasa döneminde, ilk olarak ekonomiyi yakından ilgilendiren torba yasası teklifi yapılacak. Yapılacak olan ekonomik teklifte birçok düzenlemelere yer verilecek. Bu düzenlemeler arasında 3 milyon 157 bin genci ilgilendiren öğrenim kredisi de yer alacak. Toplamda 3 milyon 157 bin gencin öğrenim kredi faizleri kaldırılırken, 26 milyar liralık kredi geri ödemelerinin de bir bölümü silinecek. Yeni olan öğrenim kredileri için de düzenlemeler yapılacak. Torba teklifte diğer yer alan konular arasında ise, toplamda 6 milyon vatandaşı ilgilendiren 30 milyar lira tutarındaki borçlar bulunacak.

2000 LIRAYA KADAR OLAN BORÇLARINIZI DEVLET ÖDEYECEK

Yapılan düzenlemeler iki aşamalı olarak yapılacak. İlk aşamada yapılacak olan düzenlemeler, vatandaşın 2.000 liraya kadar olan su, elektrik, doğalgaz ve telefon ücretleri temel ihtiyaç olarak kabul edilen sözleşmelerden kaynaklanan borçları devlet ödeyecek. Bu borçların 2.000 liraya kadar olan borçlar silinip, icra takibi olan borçları da devlet üstlenecek. Silinecek olan bu borçlar bireysel olan borçlar olacak. Fiyat İstikrar Komitesi’nin Anayasa Mahkemesi tarafından düzenlemesi iptal edilen yasal düzenlemesi de torba teklifte yer alacak.

EYT’YE YAPILAN YASAL DÜZENLEME

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’nın yaptığı açıklamalarda, birçok vatandaşı ilgilendiren emeklilikte yaşa takılanlar konusunun da gündemde yer alacağı belirtildi. Öncelikli olarak sözleşmeli personelin kadroya alınacağı programda sırasıyla emeklilikte yaşa takılanlar konusu yeni yılla birlikte Türkiye Büyük Millet Meclisi gündeminde olacak. Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusu hakkında torba yasa olmasa bile meclis nasıl bir karar verirse Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı çalışmaları da o yönde olacak.

SOSYAL KONUT MÜJDESİ

Kira ve konut fiyatlarındaki artış gündemdeyken, ssosyal konut projesi açıklanarak vatandaşa müjdeli haber verildi. Yapılan bu projede, emekliler, gençler, şehit yakınları ve gaziler ve engelli vatandaşlara kontenjan ayrılacak.

Başa dön tuşu