GÜNDEM

EYT şartı olmadan emeklilik yolu açıldı! Erken emeklilik ile ilgili resmi açıklama geldi: Tam 6 yıl öne çekmek mümkün

EYT yasası emeklilik hayali kuran milyonlar tarafından heyecanla beklenirken, son dakika erken emeklilik haberi geldi. Üstelik EYT şartsız erken emekli olmak mümkün.

Erken emeklilik çalışan milyonlarca kişinin hayallerinin başında geliyor. Uzun yıllar boyunca çalışma hayatının içinde olan ve yaşlılık yıllarını rahat geçirmek isteyen herkes emekli olma hayali kuruyor. Son dönemlerde 1999 öncesi sigorta girişi olanlar için EYT düzenlemesi çalışmaları başladı. Aralık ayında EYT yasası meclis gündemine gelecek ancak EYT şartı olmadan da erken emekliliğin mümkün olduğunu biliyor muydunuz? Erken emekli olmak için bazı kişilerin beklemesine gerek yok. Bazı Şartları yerine getirmeleri halinde devlet doğrudan erken emeklilik hakkı veriyor. EYT şartsız 38-40-42 yaşında emekli olmak için detaylar haberimizde…

EYT son durum Milyonlarca kişi tarafından merakla takip edilirken aynı zamanda erken emeklilik için başka formüllerde araştırılıyor. Hayatı boyunca çalışan ve belli bir yaşın üstünde geldikten sonra düzenli maaş alıp hayatını daha kolay devam ettirmek isteyen herkes emeklilik hayali kuruyor. Tabii ki erken emeklilikte bu hayallerin en başında yer alıyor. Belirli Şartları yerine getiren kişiler için erken emekli olmak mümkün. Hem de EYT Beklemeye gerek yok. Yani EYT şartsız erken emeklilik hakkı olanlar da var. Peki, EYT şartı olmadan erken emeklilik kimlere veriliyor? 6 yıl erken emeklilik için başvuru şartları nelerdir?

EYT şartsız erken emeklilik hakkı

1999 öncesi sigorta girişi olan Milyonlarca kişi EYT düzenlemesinin hayata geçeceği tarihi büyük bir heyecanla bekliyor. Ancak sigorta girişi 99 öncesi olmasa da erken emeklilik hakkı bulunan kişiler var. Özellikle kadınların doğum borçlanması sayesinde emeklilik tarihini 6 yıl öne çekmesi mümkün. Nasıl olacağı çok sayıda kadın çalışan tarafından merak ediliyor. Şöyle ki doğum borçlanması yapabilmek için sigorta giriş tarihinden sonra doğum yapmış olmak gerekiyor.

Emeklilik tarihi 6 yıl öne çekiliyor

Sigorta giriş tarihi sonrasında doğum yapan kadınlar doğum borçlanması ile birlikte emeklilik tarihini öne çekme şansına sahip oluyor. Şöyle ki sigorta girişinden sonra üç doğum yapan bir kadının doğum borçlanması süresi 6 yıl oluyor. Zaten 3 çocuktan fazlası içinde doğum borçlanması yapılamıyor. Doğum borçlanmasını kullanarak emeklilik için istenen yıl sayısını daha rahat tamamlamak mümkün. 6 yıllık doğum borçlanması en üst pirimden yapanlar emekli maaşını da daha yüksek alabiliyor.

Yıpranma payı olan işlerde çalışanlar

Doğum borçlanmasının yanı sıra askerlik borçlanmasıyla emeklilik için diğer bir yol. Yani erkekler eğer Askere gitmeden önce sigorta girişi olmuşsa askerlik borçlanması yaparak emeklilik tarihini öne çekebiliyor. Bunun yanında yıpranma payı olan işlerde çalışanların da erken emeklilik hakkı bulunuyor. Herkes bunun sadece madenciler için geçerli olduğunu düşünüyor ancak TSK personeli, Emniyet personeli, Alüminyum ya da metal üretim gibi fabrikalarda çalışanlarda yıpranma payı olarak erken emeklilik şansını elde ediyor.

Yazılı başvuru yapmak gerekiyor

Doğum borçlanması ve askerlik borçlanması hakkınızı kullanarak emekli olmak istiyorsanız sosyal güvenlik kurumuna yazılı başvuru yapmanız gerekiyor. Başvuru işlemlerini SGK’nın il veya ilçe müdürlüklerine gerçekleştirebilirsiniz.

Başa dön tuşu