GENEL

EYT’de K,Ş,S,02,08 kodlarının anlamları! Sigorta dökümünüzü kontrol edin

Milyonlarca kişinin gözü RYT düzenlemesinde. EYT düzenlemesi ile ilgili tüm gelişmeler yakından takip edilirken harf ve sayı kodları gündeme geldi. EYT düzenlemesi bekleyenler harf ve sayı kodlarının ne anlama geldiğini araştırmaya başladı. Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya, EYT’lilerin emeklilikten yararlanmaları için hizmet dökümlerindeki harf ve sayı kodlarını mutlaka kontrol etmeleri gerektiğini söyledi.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için geri sayım başladı. Milyonlarca kişinin merakla beklediği EYT düzenlemesi ile ilgili her bir detay yakından takip ediliyor. EYT düzenlemesinde gözler Aralık ayına çevrilirken yeni gündem ise harf ve sayı kodları oldu. Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya, canlı yayında yaptığı açıklamalarda K,Ş,S,0 2 ve 08 kodlarının ne anlama geldiğini tek tek anlattı. İşte detaylar…

EYT’DE GÖZLER YILBAŞINDA

EYT konusu gündemin en sıcak başlıkları arasında yer alırken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan geçtiğimiz günlerde bu konuyla ilgili bir açıklama gelmişti. Bakan Vedat Bilgin’in ekibiyle birlikte bu konu üzerinde çalışmalarına devam ettiğini söyleyen Erdoğan, Aralık ayı ve yeni yılın hem EYT hem de asgari ücretin arka arkaya açıklandığı aylar olacağını belirtmişti.

EYT’DE HARF VE SAYI KODLARI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu açıklamasının ardından gözler Aralık ayına çevrilirken EYT düzenlemesi ile ilgili de yeni detaylar ortaya çıkmaya başladı. EYT ile ilgili gündemdeki konulardan biri de harf ve sayı kodları oldu. CNN Türk canlı yayınında merak edilen harf ve sayı kodları ile ilgili detaylı bilgilendirmelerde bulunan Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya, harf ve sayı kodlarının anlamlarını tek tek açıkladı.

‘K’ KODU

‘K’ harfi, ‘Kontrollü İşyeri’ anlamına geliyor. Yani denetim elemanları tarafından işyeri ile ilgili süreç içerisinde yapılmış işlemler. Bu kapsamda işyeri ile ilgili birtakım sıkıntıların olabilme ihtimali söz konusu olabilir. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun denetim elemanları tarafından yapılan incelemeler kapsamında riskli görülen işyerlerine bu harfler veriliyor.

‘Ş’ KODU

‘Ş’ kodu, ‘Şüpheli İşyeri’ anlamına geliyor. Bir işyeri açılmış, bu işyerinde fiili olarak faaliyetlerine devam edip etmediği, primlerini düzenli ödeyip ödemediği konusunda bir şüphe uyandığı görülüyor.

‘S’ KODU

‘S’ kodu, en riskli grup ve ‘Sahte İşyeri’ anlamını taşıyor. Bu işyerinin fiili hayatta hiçbir faaliyeti olmayıp sigorta primi toplamak için ya da usulsüzlük yapmak için yapılan, tescil edilen işyerleri. Burada hizmet alan işverenlerin çalışanları ise emekli olmaları halinde söz konusu işyeri ‘S’ harfi ile adlandırılmış ise bu işyerinden emekli olan kişiler ilerleyen yıllarda işyerinin sahte olduğu tespit edilmesi halinde emeklilikleri iptal ediliyor ve aldıkları sağlık hizmetleri ile geçici iş görmezlik gelirleri de yasal faizleri ile birlikte çalışanlardan geri alınıyor.

‘02’ VE ‘08’ KODLARI

‘02’ ve ‘08’ kodları da büyük önem taşıyor. Bu kapsamda emekli olduktan sonra iş giriş belgelerindeki bazı kodlar değişiyor. Burada öne çıkan ise ‘02’ ve ‘08’ kodları oluyor. Kişi emekli olduktan sonra statüsü değişiyor ve aktif durumdan pasif duruma düşüyor. Bu durumda işten ayrılış kodu ‘08’ olarak kullanılacak, bu da emekli demektir. Eğer emekli olduktan sonra çalışmaya devam edecekse bu kez işe giriş kodu ‘02’ olacaktır. Bu doğrultuda işverenlerin işe giriş belgelerindeki kodları ve işten çıkış kodlarına çok dikkat etmeleri gerekmektedir.

Başa dön tuşu