GÜNDEM

EYT’siz emeklilik müjdesi! Yaş ölçütü tamamen silindi, herkes erken emeklilik hakkına sahip olacak!

EYT’siz emeklilik bekleyenlere bomba müjde geldi. Yaş ölçütü artık yok, herkes emekli olacak. İşte EYT şartsız erken emeklilik için yapmanız gerekenler…

Milyonlarca kişi emekli olabilmek için EYT yasası bekliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da oluşturduğu çalışma grubunda EYT yasası ile ilgili çalışmalarına devam ediyor. Son olarak EYT son dakika gelişmeleri hakkında açıklama yapan Bakan Vedat Bilgin, çalışmaların Aralık ayında tamamlanacağı ve TBMM gündemine geleceği müjdesini vermişti. Ancak EYT beklenirken başka bir bomba müjde daha geldi. EYT şartsız emeklilik hakkı var. EYT’siz emekli olmak isteyenler için yaş ölçütü de tamamen kaldırıldı. Peki EYT koşulu olmadan erken emekli olmak için ne yapmak gerekiyor. EYT şartsız erken emeklilik için yapmanız gerekenler haberimizde…

EYT düzenlemesi milyonlarca kişi tarafından büyük bir heyecanla beklenirken başka müjdeli haberler de gelmeye devam ediyor. Çalışanların hemen hemen hepsini EYT’siz emekli edecek yeni formül bulundu. Bazı avantajları kullanarak emeklilik yaşını erkene çekebilirsiniz. Özellikle erken emeklilik için çok önemli 2 fırsat bugün ortaya çıktı. Peki erken emeklilik için şartlar neler? EYT şartsız erken emeklilik için ne yapmak gerekiyor? İşte erken emeklilik şansı için yapmanız gerekenler…

ERKEN EMEKLİLİK HAKKI İÇİN BORÇLANMA

Kadın ve erkekler için erken emeklilik için ayrı ayrı borçlanma imkanı var. Kadınlarda 3 çocuk için toplam 6 yıl borçlanma yapılarak emeklilik tarihi erkene alınabiliyor. Bu da toplamda 3 çocuk için 2160 gün prim demek oluyor. Ancak yapacağınız doğum borçlanması sadece prim gün sayısına katkı sağlıyor. Yani yaşı geri çekmiyor. Ayrıca doğum borçlanması yapabilmek için çocuğun sağ olması ve kadının sigorta girişi yapıldıktan sonra dünyaya gelmiş olması da gerekiyor.

Erkekler ise sigorta primlerini tamamlamak için askerlik borçlanması yapabiliyor. Yani askerlik yapılan süre boyunca borçlanma yapılarak bu süre sigorta primlerine eklenebiliyor. Ancak askerlik borçlanması da doğum borçlanmasında olduğu gibi yaş şartını etkilemiyor. Sadece prim gün sayısını doldurmak için önemli.

ERKEKLERİN BİR AVANTAJI DAHA VAR

Ancak buna rağmen askerlik borçlanmasının erkekler için avantajjlı yanları da var. Yani askerlik borçlanması ile erkeklerin emeklilik yaşını öne çekmesi mümkün. Bunun için ise sigorta başlangıcının askere gitmeden önce yapılmış olması gerekiyor. Yani erkeklerde askerlik borçlanmasının avantajlı sonuçlar doğurabileceğini söylemek mümkün. Erkekler askerlik borçlanması sayesinde en az 1 yıl en fazla 18 ay erken emekli olma şansına sahip oluyor.

YÜKSEK EMEKLİ MAAŞI ALMAK İÇİN YAPMANIZ GEREKENLER

Ayrıca doğum ve askerlik borçlanması yaparken primleri en yüksek tutardan göstermek de mümkün. En yüksek tutardan doğum ve askerlik borçlanması yapmak size emeklilik için önemli avantajlar sağlıyor. Özellikle yüksekten borçlanma yapmak emekli maaşınızın da yükselmesi anlamına geliyor. Bu sebeple uzmanlar doğum ve askerlik borçlanması yaparken o yılki en yüksek primi baz almanızı tavsiye ediyor. Ancak doğum ve askerlik borçlanması için taksit yapılamıyor. Yani tek seferde bu borçları ödemek gerekiyor.

DOĞUM VE ASKERLİK BORÇLANMASI NASIL YAPILIR?

Doğum ve askerlik borçlanması yapmak için SGK’ya yazılı olarak başvuru yapmanız gerekiyor. Eğer borçlanma zamanı geldiyse ikamet ettiğiniz il ve ilçelerde bulunan SGK müdürlüklerine giderek dilekçenizi teslim edebilirsiniz.

Başa dön tuşu