YAŞAM

Favori diyet yemeğinizde ne kadar gizli kalori bulunduğuna inanamayacaksınız

Raflardaki sağlıklı ve sağlıksız ürünleri ayırt etmek her zaman kolay değildir. Gıda şirketleri, müşterileri çekmek için ürünlerini sık sık sahte sağlık iddialarıyla paketleyerek besleyici ve sağlıklı görünmelerini sağlar. Paketlenmiş ürünlerin ön yüzündeki glütensiz, düşük karbonhidratlı, şekersiz, kolesterolsüz, az yağlı, doğal, hafif gibi etiketleri incelemiş olmalısınız. Hiç paketi ters çevirip beslenme etiketini incelediniz mi?

“Sağlıklı olmanın mutlaka düşük kalorili anlamına gelmediğini anlamak önemlidir. Daha sağlıklı yiyecek seçimleri yapmaya başladığınız gün, şeker ve yağlardan gelen bu gizli kalorileri kontrol etmek için daha bilinçli ve dikkatli olmanız gerekir,” diyor Arogya World MyThali Programı Beslenme danışmanı Dr. Meghana Pasi. günlük yiyeceklerimizdeki gizli kaloriler.

Sözde Sağlıklı Gıdalardaki Gizli Kalorilere Dikkat Edin

Meyve Suları: Paketlenmiş meyve sularının çoğu yüksek oranda işlenir ve şekerli kalorilerle doldurulur. Fruktoz, mısır şurubu veya yapay tatlandırıcıların yanı sıra gıda boyaları ve koruyucular içerebilirler.

Konserve çorbalar: Birçok marka kilo vermeye çalışan insanlar için harika bir seçim olduğunu iddia ediyor. Ama çoğu zaman tuz ve şekerle yüklüdürler.”

Protein Barları / Granola Barları : Kas geliştirme ile uğraşanlar genellikle atıştırmalık olarak protein barları tercih ederler, ancak bunların aynı zamanda yüksek miktarda şeker, yüksek fruktozlu mısır şurubu, sodyum ve yapay renkler içerdiğini biliyor muydunuz?

Salata Sosları: Az yağlı olduğu varsayılan salata soslarına genellikle şeker, yüksek fruktozlu mısır şurubu, tuz, katkı maddeleri ve koruyucular eklenerek, boş kaloriler eklenerek yapılır.

Sebzeli Cipsler / Fırında Cipsler: Kızartılmış sebze cipsleri çok fazla yağ içerir ve ince dilimler/dilimler vücuda neredeyse hiç besin değeri vermez. Pişmiş muadilleri, daha az yağ içermelerine rağmen, genellikle daha fazla sodyumla doludur. Bu nedenle, sağlığınız için pek pazarlık sayılmazlar. Porsiyon boyutuna dikkat edin.

Paketlenmiş Gıdalar: Rafine un, şeker, trans yağlar, gıda boyası, MSG ve diğer gıda katkı maddeleri, çoğu işlenmiş ve paketlenmiş atıştırmalıklarda, unlu mamüllerde, yemeye hazır gıdalarda, kurabiyelerde ve bisküvilerde kullanılır. Bunlar, herhangi bir besinsel fayda sağlamadan yalnızca boş kalori sağlar.

Sağlık İçecekleri/Enerji İçecekleri: Enerjiyi ve atletik performansı artırdığını iddia eden çoğu enerji içeceği, soda ile aynı miktarda şeker içerir. Spor içeceklerini diyetinizden çıkarın ve vücudunuzu hindistancevizi suyu, limon suyu veya sade su ile nemlendirin.

Aromalı Yoğurt: Yoğurt bir süper gıda olarak gösteriş yapsa da, bağırsak sağlığı için hayal edebileceğiniz pek bir çare değildir. Aromalı yoğurt, bir sürü şeker ve potansiyel olarak kanserojen yapay renkler ve tatlar ile yüklenir.

Sonuç olarak, birçok “gizli kalori” ve diğer zararlı maddeler içerebileceğinden “sağlıklı” olarak etiketlenmiş herhangi bir gıda satın almaya gerek yoktur. Bunun yerine, zinde ve sağlıklı bir vücut için tam tahıllar, sebzeler, meyveler, kuruyemişler, tohumlar, bakliyatlar ve süt gibi tam gıdaları diyetinize eklemeye odaklanın.

Başa dön tuşu