SAĞLIK

Fırçalamadan önce mi sonra mı diş ipi kullanmalısınız?

İlk önce diş ipi kullanmak biraz daha faydalı olabilir, ancak en önemlisi fırçalayıp diş ipi kullanmanızdır.

Düzenli olarak dişlerini fırçalaman ve diş ipi kullanman gerektiğini biliyorsun, ama, mesela… nasıl? Ve ne zaman? Ve önce hangisini yapmalısın? Hatta önemli mi? Çok fazla soru!

Periodontist  Sasha Ross, DMD, MS , ağzınızın gizemini gidermek, dişlerinizi ve diş etlerinizi mutlu ve sağlıklı tutacak ağız hijyeni alışkanlıklarını yıkmak için burada.

İyi ağız hijyeni rutin düzeni

Önce ilk şeyler: Hangisi önce gelir? Fırçalamadan önce mi yoksa sonra mı diş ipi kullanmalısınız? Hımm, güzel soru.

“Gerçek şu ki, henüz kesin olarak bilmiyoruz,” diyor Dr. Ross, “her ne kadar bir çalışma, fırçalamadan önce diş ipi kullanmanın gidilecek yol olduğunu öne sürüyor, bu yüzden hastalarıma genellikle böyle söylüyorum.”

Her birinin nasıl yapılacağı da dahil olmak üzere sipariş veya işlemlerde size yol gösterir.

Birinci adım: Diş ipini çıkarın

Dr. Ross’un atıfta bulunduğu çalışma, diş sağlığı için hangisinin daha iyi olduğunu belirlemek için hem diş ipi kullanmanın hem de diş ipi kullanmadan önce fırçalamanın etkilerine baktı. Diş ipi kullanımının, dişlerde oluşan yapışkan bir film olan   bazı diş plağı türlerini azaltmada ilk önce daha iyi bir iş çıkardığını buldu  .

Dr. Ross, “Diş ipi kullanmak inanılmaz derecede önemlidir, çünkü araştırmalar tekrar tekrar gösteriyor ki, tek başına diş fırçalamanın dişlerinizin arasındaki bölgeye ulaşmadığını gösteriyor,” diye onaylıyor. “Buradaki plaktan kurtulmuyorsanız, çürüklere veya periodontal hastalığa yol açabilir.”

Aynı çalışma, diş ipi kullanımının ilk olarak diş macunundaki florürün sihrini göstermesinin yolunu açtığını gösterdi   – muhtemelen fazla yapışkan maddeden (hayır, bu resmi tıbbi terminoloji değil) kurtularak ve florürün dişlere daha etkili bir şekilde ulaşmasının yolunu açarak.

İkinci adım: Dişlerinizi fırçalayın

Optimum ağız hijyeni için dişlerinizi günde en az iki kez fırçalamalısınız – ve gün boyunca birden fazla, daha küçük öğünler yiyorsanız, çürükleri önlemek için daha sık fırçalamalısınız.

Dr. Ross, “İki seferden en az birinde iki dakika boyunca fırçalamalısınız” diyor. İki dakikanız dolduğunda size haber veren yerleşik bir zamanlayıcıya sahip elektrikli bir diş fırçasına yatırım yapmanızı önerir.  Ve florürlü bir diş macunu seçtiğinizden emin olun.

Üçüncü adım: Gargara ile gargara yapın

Bu nane gibi taze tat, standart ağız hijyeni rutininizin son adımı olmalıdır. Ağız gargarası olarak da adlandırılan gargara,  fırçalama veya diş ipi kullanmanın yerini tutmaz, ancak ağzınızı uçtan uca tutmak istiyorsanız sağlam bir oyun sonu hareketidir.

Dr. Ross, “  Genellikle, yalnızca ağız kokusunu hedef almakla kalmayıp aynı zamanda antibakteriyel ve diş eti iltihabını da engelleyen Listerine® gibi bir şey öneriyorum” diyor.

Peki ya diğer ağız hijyeni araçları?

Dr. Ross, duymuş olabileceğiniz diğer birkaç seçeneğe ağırlık vererek, bunların değerli yatırımlar olup olmadığını ve bunları rutininizde ne zaman kullanacağınızı açıklıyor.

Diş İpi Seçimi

Bu ucuz icatlar, tutmak için küçük bir plastik sapa ve dişlerinizin arasına ulaşmak için üst kısımda gergin bir şekilde küçük bir diş ipi parçasına sahiptir.

Dr. Ross, “Hiç yoktan iyidirler, ancak dişleri saran ve diş etlerinin altına doğru şekilde giren bir ip parçası kadar etkili değiller” diyor.

Yine de, bir tutamda kullanmak için arabanızda veya çantanızda bulundurmaya değer ve sınırlı el becerisi olan herkes için iyi bir seçenek.

Diş ipi

Oral irrigatörler olarak da bilinen diş ipi cihazları, diş eti hattınıza hedeflediğiniz motorlu cihazlardır. Ağzınız için küçük bir hortum gibi, düzenli diş ipi ve fırçalamanın kaçırmış olabileceği dişlerinizin arasına sıkışmış her şeyi yerinden çıkarabilecek sabit bir su akışı püskürtürler.

Su ipleri dişlerinizdeki filmi çıkaramaz, bu nedenle normal diş ipinin yerini tutmazlar. Ancak ek faydaları, özellikle aşağıdakilere sahipseniz yardımcı olabilir:

Diş köprüleri.

Diş implantları.

Dişlerinizin arasında çok fazla boşluk var.

Dr. Ross, “Bir su ipi kullandığınızda, çoğu zaman, diş ipi kullandıktan sonra bile yiyecek parçalarının döküldüğünü göreceksiniz” diyor. “Gerçekten diş eti kanamasını azaltmaya ve diş eti dokunuzu sıkılaştırmaya yardımcı olabilirler.”

Dil Sıyırıcılar

Bu kullanışlı küçük cihazlar başlı başına bir zorunluluk değildir, ancak dilinizi fırçalamaya ek olarak,  dil sıyırıcılar  size ekstra bir temizlik artışı sağlayabilir.

Dr. Ross, ”   Düşünce, sülfit salan ve ağız kokusuna neden olan bazı bakterileri kazıyabileceğidir  ” diyor.

Fırçalamadan önce neden diş ipi kullanmalısınız?

Fırçalamadan önce diş ipi kullanmanın, önce dişlerini fırçalayıp sonra diş ipi kullanmaya kıyasla sağlığa daha fazla faydası olduğu gösterilmiştir – ancak Dr. Ross’un dediğine göre en önemli şey, ikisini de yapıyor olmanızdır.

Bir çalışma, Amerikalıların yalnızca %41’inin günde en az bir kez diş ipi kullandığını ve insanların %20’sinin  asla  diş ipi kullanmadığını buldu . Diş ipi, ağız sağlığınıza doğru uzun bir yol kat eder, bu da genel sağlığınıza doğru uzun bir yol kat eder.

Bunun nedeni, kötü ağız hijyenine sahip olmanın aşağıdakilere yol açabilmesidir:

Koroner arter hastalığı, tıkanmış arterler ve felç dahil olmak üzere  kardiyovasküler hastalık .

Endokardit , kalp kapakçıklarınızın ve/veya astarınızın iltihaplanması.

Preeklampsi  ve  gestasyonel diyabet dahil olmak üzere gebelik komplikasyonları .

Düşük ,  ölü doğum ve düşük  doğum ağırlığı  dahil olmak üzere doğum komplikasyonları .

Pnömoni .

Düzgün fırçalayıp fırçalamadığınızdan ve/veya diş ipi kullanıp kullanmadığınızdan emin değilseniz, diş hekiminizden veya diş hijyenistinizden ipuçları istemekten çekinmeyin. Hatta gerekirse formunuzu düzeltebilmeleri için önlerini fırçalayabilir veya diş ipi kullanabilirsiniz.

Dr. Ross, “Ağız sağlığı söz konusu olduğunda, uygulama mükemmelleştirir” diyor. “Genel sağlığınızı gerçekten etkileyebilir – bu yüzden başlangıçta mücadele ediyor olsanız bile lütfen pes etmeyin.”

Bu konu hakkında Dr. Ross’tan daha fazla bilgi edinmek için Health Essentials Podcast’in  “Keeping Your Mouth Sağlıklı” bölümünü dinleyin.  Health Essentials Podcast’inin yeni bölümleri her Çarşamba yayınlanır.

Başa dön tuşu