GÜNDEM

Fişek ateşlendi! EYT’de Kasım ayı çok hareketli olacak, yaş hesabı netleşti

EYT son dakika son durum! EYT yaş hesabı belli oldu. Kasım ayında son rötuşlar yapılacak. Artık fişek ateşlendi. Ocak ayında emekli olacak EYT’liler belli oldu.

Fişek ateşlendi! EYT’de Kasım ayı çok hareketli olacak, yaş hesabı netleşti. Milyonlarca kişi EYT Yasası ile emekli olmayı bekliyor. Düzenlemenin şu anda son aşamaya geldiği biliniyor. Çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanı Vedat Bilgin düzenlemeyle ilgili sık sık ama oyunu bilgilendiriyor. Bugün yapılacak kabine toplantısı ise EYT düzenlemesinde oldukça kritik. Bugün çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanı Vedat Bilgin cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a son sunumları yapacak. Peki, kimler EYT ile emekli olabilecek? EYR yaş sınırı ne? Eğer yaş hesabı belli oldu mu?

EYT son durum ve son dakika gelişmeleri milyonlarca kişi tarafından yakından takip ediliyor. Emeklilikte yaşa takılanlar olarak bilinen 6 milyona yakın vatandaş bulunuyor. Özellikle son dönemlerde çalışmaların hız kazanmasıyla birlikte bu kişilerin emeklilik hayalleri de arttı. Çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından yapılan son açıklamaya göre EYT’de emeklilik kademeli şekilde olacak. Yani Ocak ayında tüm şartları yerine getirenler emekli olabilecek ancak devamında ise şartları tamamlayan herkese kademeli olarak emeklilik verilecek. Bugün yapılacak kabine toplantısı da EYT düzenlemesi açısından son derece önemli. Çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanı Vedat Bilgin bugünkü toplantıda son sunumlarını yapacak ve artık EYT yasası son şeklini alacak.

YAŞ HESABI ORTAYA ÇIKTI

EYT’lilerin emekli olabilmesi için aranan şartları yerine getirmesi gerekiyor. Sigorta başlangıç tarihi, prim gün sayısı, tazminat, yaş gibi bir çok kriter bulunuyor. Ancak tabii ki emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesi zaten yaş sebebiyle emekli olamayanlar için hayata geçirilen bir düzenleme. O sebeple EYT de yaş hesabı NORMAL EMEKLILIKDEN FARKLI OLACAK. EĞER HESABINA GÖRE 39-41-44 ve 52 yaşları kritik. 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olanların en az 5000 gün olması durumunda emekli olması mümkün olacak. Yani 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren yaşa bakılmadan 5000 gün prim gün sayısı bulunanlara emeklilik hakkı verilecek.

BORÇLANMA İLE DOLDURABİLİRSİNİZ

Prim gün sayısını tamamlayamayanlar ise askerlik borçlanması ve doğum borçlanması ile eksik günlerini tamamlayabilecek. Ancak uzmanlar mutlaka yılbaşından önce borçlanmanın yapılmasını tavsiye ediyor. Çünkü yılbaşından itibaren asgari ücrete yapılacak olan zamla birlikte borçlanma için ödenecek miktar da artacak. O sebeple EYT ile emekli olmayı düşünenlerin mutlaka yılbaşı öncesinde askerlik ve doğum borçlanmasını yapması gerekiyor.

Askerlik borçlanması ile 24 aya kadar doğum borçlanması ile altı yıla kadar borçlanmak mümkün. Yani askerlik borçlanması yapacak erkekler iki yıl daha fazla prim gün sayısına sahip olacak doğum borçlanması yapacak olan kadınlar ise altı yıl daha fazla prim gün sayısına sahip olacak.

Doğum ve askerlik borçlanması aynı zamanda emeklilikte alacağınız maaşı da yakından ilgilendiriyor. Ödemeyi tavandan yapmanız durumunda daha yüksek maaş alabiliyorsunuz. Hesaplamalar ise yıllık asgari ücrete göre yapılıyor. Şu anda mevcut durumda en düşük aylık ödeme 2070 TL oluyor. Ancak yılbaşından itibaren asgari ücretin artmasıyla birlikte borçlanma da aylık ödeme de artacak.

Başa dön tuşu