GÜNDEM

Formül bulundu! Artık özel sektör çalışanları da maaş promosyonu alacak

Milyonlarca özel sektör çalışanına müjde! Artık özel sektör çalışanları daha banka promosyonu alabilecek. Özel sektör çalışanlarına promosyon imkanı sağlayacak formül bulundu.

Son birkaç aydır bankalar emekliye ve kamu çalışanına promosyon yarışı içerisinde buldu kendilerini. Emeklilere 10 bin, memurlara ise 41 bin 500 liraya varan maaş promosyonlarının ardından özel sektör çalışanları da promosyon talebinden yararlanıp yararlanamayacakları sorusunun cevabını aramaya başladı ve bazı taleplerde bulundular. Peki özel sektör çalışanı promosyon alabilir mi? Promosyon alması için hangi şartlar gerekli? Kaç lira promosyon alabilecekler, gibi soruların cevaplarını sizler için araştırdık.

Başta yalnızca emekli vatandaşları kapsayan ancak sonrasında kamu çalışanları için de uygulanan promosyon rekabetinde özel sektör çalışanları da yerini aldı. Bankalar emekliler için vermiş olduğu promosyon miktarlarını 10 bin liraya çıkardı. Kamu çalışanlarındaki miktar ise 41 bin 500 liraya kadar ulaşıyor. Yaşanan gelişmelerin ardından özel sektör çalışanları da verilen promosyonlardan faydalanabilmenin yollarını aramaya başladı.

Konu ile ilgili beklenen açıklama TÜKONFED Başkan Vekili Avukat İbrahim Güllü’den geldi.

ÖZEL SEKTÖR ÇALIŞANLARI PROMOSYON ÖDEMESİNİ NASIL ALABİLİR?

TÜKONFED Başkan Vekili Avukat İbrahim Güllü yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi:

“Kamu çalışanları için uygulanan yasal düzenlemeden kısaca söz edip özel sektör çalışanlarını ilgilendiren o konuya değineceğim. Bu konu 2007 yılında Başkanlık genelgesi ile birlikte gündeme gelmeye başladı. Hatta zaman zaman emniyet mensupları 27 bin liraya yakın promosyon aldılar. Kamu çalışanlarında bir sorun söz konusu değil, ancak özel sektör çalışanları için bir düzenleme şu an mevcut değil. Konu ile ilgili bir yasal düzenlemenin üzerinde çalışılması gerekiyor. Aslında burada iş biraz da işverenin insafına kalmış bir durum.”

YASAL DÜZENLEME ŞART

TÜKONFED Başkan Vekili Avukat İbrahim Güllü açıklamasının devamında şöyle konuştu;

“Buradaki yasal düzenlemenin mutlaka uygulanması gerekiyor. Düzenleme gelmediği taktirde iişveren bankadan promosyonunu alabilir ancak promosyon adı altında değil de başka sebepleri sunarak da parayı alabilir. Bu yüzden düzenlemenin yürürlüğe girmesi çok önemli.

Düzenleme ile birlikte mutlaka bir alt limitin konması gerekir. işveren ve işçi arasında bir sorun çıkmadan hakların korunması için bu önemlidir.”

Başa dön tuşu