GÜNDEM

Gözaltına alınan TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın evinde kalaşnikof mermisi bulundu

Geçtiğimiz günlerde skandal bir açıklamaya imza atan ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kimyasal silah kullandığını iddia eden Türk Tabipleri Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı, bu sabah saatlerinde gözaltına alındı. Fincancı’nın evine gerçekleştirilen aramalarda ise 1 adet örgütsel el kitabı, kalaşnikof mermisi ve tabanca bulunduğu bildirildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kimyasal silah kullandığını iddia eden Türk Tabipleri Birliği Başkanı şebnem Korur Fincancı hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu tarafından soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında, TSK’nın kimyasal silah kullandığını iddia ederek terör örgütü propagandası yaptığı aktarılan Fincancı’nın gözaltına alınması için çalışma başlatıldı. İstanbul Terörle Mücadele ekipleri başlatılan çalışma kapsamında bu sabah saatlerinde TTB Başkanı Rasime Şebnem Korur Fincancı’yı Kadıköy’de gözaltına aldı.

EVİNDEN KALAŞNİKOF MERMİSİ ÇIKTI

Bu sabah saatlerinde Kadıköy’de gözaltına alınan TTB Başkanı Fincancı’nın evinde yapılan aramalarda 1 adet örgütsel el kitabı, kalaşnikof mermisi ve tabanca bulunduğu öğrenildi. Şüphelinin ise soruşturmanın yürütüldüğü Ankara’ya götürülmek üzere başkent polisine teslim edileceği bilgisine yer verildi.

GÖREVİNE SON VERİLMESİ TALEP EDİLDİ

Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Fincancı’nın Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Başkanlığı görevine son verilmesi talep edildi. Başsavcılık, Fincancı yerine yeni merkez konseyi başkanı seçilmesi için nöbetçi asliye hukuk mahkemesi nezdinde talepte bulundu.Ayrıca savcılığın, merkez ve tabip odalarındaki sorumlu organların da görevlerine son verilmesini talep ettiği öğrenildi.

CHP’Lİ ÖZGÜR ÖZEL’DEN TEPKİ

Türk Tabipleri Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın bu sabah saatlerinde gözaltına alınması ile ilgili CHP’den tepki geldi. CHP’li Özgür Özel sosyal medya hesabından konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ‘Hoşunuza giden konular konuşulabilince değil en aykırı, en rahatsız edici görüşler özgürce konuşulabilince buna ifade özgürlüğü diyoruz. Şebnem Korur Fincancı’nın gözaltına alınması ve onun üzerinden TTB’ye yönelik saldırılar demokrasi görüntüsü değildir. Asla kabul edilemez!’ dedi.

Başa dön tuşu