TEKNOLOJİ

Güneş tutulmasının etkileri merak konusu! Güneş tutulması ve büyük İstanbul depremi ilişkisi dikkat çekti

Güneş tutulması, Büyük İstanbul depremini tetikler mi? 1999 depreminden Bir hafta önce Güneş tutulması yaşanması bugünkü tutulma nedeniyle elbise yarattı. Peki, Güneş tutulması büyük İstanbul depremini tetikler mi? Güneş tutulması sonrası deprem olur mu? Uzmanlar vatandaşların Merak ettiği sorulara yanıt verdi.

Bugün 2022 yılının 2. Güneş tutulması gerçekleşiyor. Ancak 1999 depremi Bir hafta önce Güneş tutulması yaşanması sebebiyle vatandaşlar son derece tedirgin. O günden bu yana Güneş tutulmasına korku ile bakılıyor. Bugün gerçekleşecek olan Güneş tutulması ile ilgili kafalarda soru işaretleri bulunuyor. Peki, güneş tutulmasının etkileri ne olacak? Güneş tutulması büyük İstanbul depremini tetikler mi? Güneş tutulmasından sonra deprem olur mu?

GÜNEŞ TUTULMASI SAAT KAÇTA OLACAK?

2022 yılının ikinci güneş tutulması bugün Türkiye saati ile 12.40 ile 15.05 arasında gerçekleşecek. Bugün meydana gelecek olan Güneş tutulması sırasında güneşin yaklaşık yüzde 50’si ay tarafından örtülecek. Tutulma Türkiye’den de gözlenebilecek.

GÜNEŞ TUTULMASI İSTANBUL DEPREMİNİ TETİKLER Mİ?

Ancak Güneş tutulması ile ilgili vatandaşların kafasında çok sayıda soru işareti var. Özellikle 1999 depremi öncesi Güneş tutulması meydana gelmesi tutulmanın depremi tetikleyebileceği endişesi yaratıyorum. Vatandaşların bu endişelerini gidermek adına uzmanlardan da açıklamalar geldi. Türkiye’nin yakından tanıdığı deprem Uzmanı Profesör Dr Şükrü Ersoy, Güneş tutulmalarının depremin tetiklediği ne dair herhangi bir kanıt olmadığını söyledi. Ersoy, açıklamasında Şu ifadeleri kullandı; “Güneş tutulması ile depremler arasında direk bir bilgi yok ve bilim insanlarının çoğu böyle bir şeye inanmıyor”.

JAPONLARA GÖRE GÜNEŞ TUTULMASI DEPREMİ TETİKLİYOR

Güneş tutulması depremi tetikler mi sorusuna ilişkin Japonya’da da çeşitli araştırmalar yürütüldü. Ersoy yürütülen bu araştırmalarla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

“Halk arasında çok fazla merak edilen bir konu… Konuyu baştan şöyle özetleyelim: Her gün zaten ayın çekim kuvvetine bağlı olarak karada bir toprak kabarması oluyor. 25 Ekim’de güneş tutulması yaşanacak. Bu çekim kuvvetinin depremlere neden olduğu konusu ile ilgili çok fazla araştırma var. Özellikle Japonlar 12 tane depremin 9’unda böyle bir ilgiyi kurmuşlar. Bildiğiniz gibi 1999 depreminin bir hafta öncesinde de tutulma olmuştu. Ancak 2006 yılında yaşanan tutulmadan sonra böyle bir deprem olmadı. Hatta o günlerde halk arasında büyük bir panik de vardı. Nitekim o yıl yaşanan güneş tutulmasının ardından böyle büyük bir deprem olmadı.”

Başa dön tuşu