SAĞLIK

Hamileyken ne yenmemeli?

Yüksek civalı balıklardan ve işlenmiş etlerden kaçının. Tuz ve kafein üzerinde kolay gidin

Hamileyken, sizi ve büyüyen fetüsünüzü sağlıklı tutmak için gereken besinleri ve beslenmeyi sağlamak   için diyetinizi değiştirmek isteyeceksiniz.

Sağlıklı bir hamilelik diyeti , yağsız etler ve çok sayıda meyve ve sebze de dahil olmak üzere besleyici yoğun yiyecekleri içermelidir. Tabii ki, günlük doğum öncesi vitamininiz de ihtiyacınız olan iyi şeylerden daha fazlasını almanıza yardımcı olacaktır.

Ancak daha besleyici yiyecekleri seçerken, uzak durmanız gereken bazı yiyecek ve içecekler de vardır. Bunun nedeni, esas olarak gıda kaynaklı hastalık riski veya yüksek cıva seviyeleri nedeniyle size veya fetüsünüze potansiyel olarak zararlı olabilmeleridir.

İster ilk hamileliğiniz olsun, ister bir tazeleme arıyorsanız, OB/GYN Edward Chien, MD , hamileyken kaçınılması gereken yiyecek ve içeceklerle ilgili tavsiyeleri paylaşıyor. Suşiden güvenli kafein seviyelerine kadar, sizi koruduk.

Hamilelikte uzak durulması gereken yiyecek ve içecekler

Hamileyken kilo vermek düşünülmemelidir.

Dr. Chien, “Hamilelik kilo verme zamanı değil” diyor. “Ancak hamileyken, sağlıklı bir hamilelik geçirmek için seçtiğiniz gıdalar hakkında dikkatli olmanız önemlidir.”

Dr. Chien, hamilelik diyetinizde hangi yiyeceklerin olmaması gerektiğini ve nedenini açıklamaya yardımcı olur.

  1. Bazı balık türleri

Birçok balık türü sizin için gerçekten iyidir ve bazıları özellikle hamile olanlar için iyidir.

Mesele şu ki, denizde gerçekten çok fazla balık var (tabii ki göllerde ve nehirlerde de bahsetmiyorum). Ve bazılarından hamileyken kaçınılmalıdır. Çevre Koruma Ajansı ve Gıda ve İlaç İdaresi’nden gelen bu kullanışlı liste, sıralamanıza yardımcı olabilir.

Doktorlar, potansiyel riskleri anlamak için yediğiniz balığın nereden geldiğini anlamanızı da önerir.

Dr. Chien, “Hamilelik sırasında yemek için doğru balığı seçmek biraz karmaşık olabilir” diyor. “Balık türlerinde, nasıl elde edildiklerinde ve nasıl hazırlandıklarında pek çok değişken var. Hangi balığı yiyeceğinizden ve hangisinden kaçınacağınızdan emin değilseniz, sağlık uzmanınızla konuşun. Belirli deniz ürünlerini ne sıklıkla yemeniz gerektiğini veya yemenin güvenli olup olmadığını daha iyi anlamanıza yardımcı olabilirler.”

Bazı balıklar, siz ve fetüsünüz için mükemmel besinler sağlayan zengin bir protein ve yağ kaynağı olabilir. Hamile olan insanlar için iyi balık, aşağıdaki gibi seçenekleri içerir:

Kedi balığı.

İstiridye.

Morina.

Yengeçler.

Istakoz.

Levrek.

Somon.

Deniz tarağı.

Talapia.

Beyaz balık.

Bu “en iyi seçeneklerden” haftada iki veya üç porsiyonu hedefleyebilirsiniz.

Hamileliğiniz sırasında hangi balıklardan kaçınmanız ve sınırlamanız gerektiğine gelince, Dr. Chien, yönergeleri yıkmanıza yardımcı olur.

Kaçının: Cıva oranı yüksek balıklar

Hamileyken, yüksek düzeyde cıva içeren balıklardan kaçınmak isteyeceksiniz. Çok fazla cıvaya maruz kalmak insanlar için toksiktir ve bebeğinizde beyin hasarına veya gelişimsel gecikmelere neden olabilir. Cıva, vücudunuzun kurtulması zordur ve zamanla sisteminizde birikebilir.

ACOG’un yönergelerine göre, yüksek düzeyde cıva içeren aşağıdaki balıklardan kaçınmak en iyisidir:

Büyük gözlü ton balığı.

Kral uskumru.

Marlin.

Turuncu kaba.

Çini balığı (Meksika Körfezi).

Köpek balığı.

Kılıçbalığı.

Kaçının: Çiğ ve az pişmiş balık

Hamileyken, suşi ve sashimi şimdilik terk etmek anlamına gelen   tüm çiğ balıklardan kaçınmalısınız .

Çiğ balıkların belirli bakteri, virüs ve parazitleri içerme riski daha yüksektir. Bu küçük yaratıklar hamile kalmadan önce sizi etkilememiş veya çok fazla etkilememiş olsa da, hamileyken sizin ve fetüs için tehlikeli olabilirler.

Aynı nedenden dolayı, kızartılmış veya az pişmiş balık veya kabuklu deniz ürünleri de hamileler için uygun değildir.

Sınır: Diğer bazı balık türleri

Kaçınmanız gereken balıklara ek olarak, ACOG yönergeleri hamile veya emziren herkesin bazı balık türlerini sınırlamasını tavsiye eder.

Kılavuzları, aşağıdakiler gibi belirli balık türlerinden haftada bir porsiyondan fazla (diğer bir deyişle, 6 onstan fazla) yemeyi önermektedir:

Albacore (beyaz) ton balığı.

orfoz

Trança balığı.

Mahi Mahi.

Snapper.

  1. İşlenmiş etler

Dr. Chien, hamilelik sırasında bazı etlerden kaçınılması gerektiğini söylüyor. Bunun nedeni, tehlikeli listeria bakterileri açısından daha yüksek risk taşımalarıdır.

Hamile olan kişiler, aşağıdakiler de dahil olmak üzere, listeria için yüksek risk taşıyan bu etlerden kaçınmalıdır:

Öğle yemeği etleri (söğüş veya şarküteri eti).

Fermente veya kuru sosisler.

Bir şarküteri, et tezgahı veya bir bakkalın soğutulmuş bölümünden soğutulmuş pate veya et yayılır. (Konserve veya rafa dayanıklı versiyonlar uygundur, ancak açtıktan sonra buzdolabında sakladığınızdan emin olun.)

Nadir veya az pişmiş etler veya kümes hayvanları.

Pişmiş sosisli sandviçler ölçülü olarak yenebilir.

  1. Yumuşak peynir

En sevdiğin Meksika lokantasındaki o queso, hamileyken beklemeye alınmalı.

Yumuşak peynirlerin pastörize edilmemesi daha olasıdır. Pastörizasyon, bazı yaygın bakterileri öldürmek için belirli gıdaların ısı ile işlenmesi işlemidir. Hamileyken pastörize edilmemiş ürünleri tüketmek sizi daha yüksek bir risk altına sokabilir – tahmin ettiniz – listeria.

Kaçınılması gereken pastörize edilmemiş peynirler şunları içerir:

Brie.

Camembert ve diğer bleu peynirleri.

beyaz peynir.

Queso blanco, fresk veya panela.

Bu peynirlerin bazı markaları bazı durumlarda pastörize edilebilir. Emin olmak için etiketi kontrol edin. Ürünün “pastörize sütten yapıldığı” yazıyorsa, güvenlidir. Değilse, uzak durun.

  1. Pastörize edilmemiş meyve suları

Yumuşak peynirlere benzer şekilde, bazı meyve suları ve elma şarabı pastörize edilmemiş olabilir ve hamileyken bunlardan kaçınılmalıdır. Bu içecekler en yaygın olarak bazı sağlıklı gıda mağazalarında ve çiftçi pazarlarında bulunur.

Yine, seçtiğiniz ürünlerin pastörize edilip edilmediğinin bir göstergesi için etiketi kontrol edin. Pastörize edilmemiş olabilecekleri ipuçları arasında “doğal” veya “taze sıkılmış” gibi kelimeler bulunur. Şüphe duyduğunuzda, denemeyin.

  1. Çiğ veya akan yumurtalar

Genel olarak, salmonellaya maruz kalma olasılığı nedeniyle çiğ yumurta içeren yiyecekleri yemekten kaçınmak en iyisidir. Araştırmacılar, hamileyken salmonella için yüksek bir risk altında olmadığınızı söylüyor, ancak hamileliğiniz sırasında etkileri daha kötü olabilir.

Diğer gıda kaynaklı hastalıklar gibi, salmonella da ateş ve gastrointestinal semptomlara neden olabilir ve nadir durumlarda intrauterin sepsise, fetal beyin ve akciğer sorunlarına yol açabilen ciddi bir enfeksiyona yol açabilir.

Hamileyken, çiğ yumurta ile yapılan gıdalardan uzak durmak önemlidir. Bu, aşağıdakiler gibi bazı yaygın yiyecekleri içerebilir:

Sezar Sosu.

Ev yapımı mayonez.

Hollandaise ve bearnaise sos.

Pişmemiş kek hamuru ve kurabiye hamuru. (Çiğ yumurtaya ek olarak, pişmemiş un E. coli ve salmonella içerebilir.)

Ek olarak, bazı şaşırtıcı tatlı yiyecekler, dondurma, krema, mus ve tiramisu gibi çiğ yumurta içerebilir. Kendinizi şımartmadan önce beslenme etiketini kontrol etmek (veya önceden şefe sormak) en iyisidir.

  1. Yüksek miktarda tuz içeren yiyecekler

Yediğimiz yiyeceklerde bol miktarda tuz alırız. Tuz, vücudunuzun su tutmasına neden olur, bu nedenle Dr. Chien, hamile olan kişilerin aşırıya kaçmadan tuzlu yiyecekler yemesini önerir.

Dr. Chien, “Çok fazla tuz, kan basıncınızın yükselmesine neden olarak, yüksek tansiyon ve sıvı tutulması nedeniyle şişme ile karakterize bir gebelik komplikasyonu olan preeklampsi riskinizi artırabilir” diyor. Preeklampsi, erken doğuma ve düşük doğum ağırlığı ve solunum sorunları gibi sağlık sorunlarına neden olabilir.

  1. Alkol

Bu sürpriz olmamalı. Alkol almak cenin gelişimini etkiler ve davranışsal, fiziksel ve öğrenme sorunları da dahil olmak üzere yaşam boyu sonuçları vardır.

Dr. Chien, “Hamilelik sırasında tüm bira, şarap ve sert likörlerden kaçınmak istiyorsunuz” diye uyarıyor. “Güvenli bir tüketim seviyesi yok.”

Hamileliğiniz sırasında alkol almak fetal alkol sendromuna (FAS) yol açabilir. FAS, tedavi edilemeyen ciddi bir durumdur. Ayrıca çocuğunuzun kalbini, gözlerini, kemiklerini, kulaklarını ve böbreklerini etkileyen doğum kusurlarına neden olabilir.

  1. Çok miktarda kafein

Evet, yine de günlük sabah kahvenizi içebilirsiniz, ancak hamileyken kafeini azaltmanız gerekebilir. Araştırmacılar, kafeinin rahminizdeki kan damarlarının daralmasına neden olabileceğini, bunun da fetüse giden kan akışını azaltacağını ve fetal büyümeyi engelleyebileceğini söylüyor.

Bir içeceğin ne kadar kafein içerdiği, nasıl hazırlandığına bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir.

Dr. Chien, “Hamileliğiniz sırasında kafein tüketiminizi günde 200 miligramdan (mg) fazla olmayacak şekilde sınırlamak isteyeceksiniz” diyor.

Referans olarak, standart bir fincan kahve (jumbo seyahat kupanız değil, normal bir ol’ 5 oz. fincan) yaklaşık 100 mg kafein içerir. Bu nedenle, hamileyken günde iki fincandan fazla kahve içmemek en iyisidir.

Siyah, papatya ve yeşil çayların da bir miktar kafein içerdiğini unutmayın. Kahveye benzer şekilde, bunlar ölçülü olarak tüketilebilir, ancak kafein seviyeleri ne kadar çay kullandığınıza ve nasıl hazırlandığına bağlı olarak değişir.

Yaygın içeceklerdeki kafein içeriği için hızlı referans

İçki         kafein içeriği

1 kupa kafeinsiz kahve   12 mg

1 kutu meşrubat              40 mg

1 kupa çay          75 mg

1 kupa kahve (filtrelenmiş, kafeinsiz değil)           100 mg

Hamileyken neden bazı yiyecekleri yememelisin?

Hamile olan kişiler, listeria bakterilerinin neden olduğu listeriosis gibi gıda kaynaklı hastalıklardan büyük komplikasyonlar yaşayabilir . Sağlıklı ve hamile olmayan kişilerde listeria, rahatsız edici ancak yönetilebilir gıda zehirlenmesi semptomlarına neden olabilir, örneğin:

İshal.

Ateş.

Baş ağrısı.

Kusma.

Dr. Chien, “Hamileyken, listeria benzer grip benzeri semptomlara neden olabilir veya sizde herhangi bir semptoma neden olmayabilir” diyor. “Fakat büyüyen fetüsün gelişimini ciddi şekilde etkileyebilir.”

Hamilelik sırasında sözleşmeli listeria aşağıdaki gibi ciddi sorunlarla ilişkilendirilmiştir:

Erken teslimat.

Düşük.

Fetal ölüm.

Amerikan Kadın Doğum ve Jinekologlar Koleji (ACOG) , listeria’yı fetüsünüze geçirmek için semptomları hissetmeniz bile gerekmediğini söylüyor.

Dr. Chien, listeriosis riskine ek olarak, hamile olan kişilerin diğer gıda kaynaklarından kaynaklanan komplikasyonlar açısından da daha yüksek risk altında olduğunu hatırlatıyor. Örneğin cıva, bebeklerde beyin hasarına ve gelişimsel gecikmelere neden olabilir. Fazladan tuzlu bir diyet kan basıncınızı yükseltebilir. Ve çok fazla kafein fetal büyümeyi engelleyebilir.

Hamileliğiniz sırasında hangi yiyecekleri yemeniz ve hangilerinden kaçınmanız gerektiği konusunda herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza sormaktan çekinmeyin. Sizi nasıl sağlıklı tutacağınız ve sağlıklı cenin gelişimini nasıl teşvik edeceğiniz konusunda size en iyi tavsiyelerde bulunabilirler.

Başa dön tuşu