GENEL

İngiltere Başbakanı Liz Truss istifa etti

İngiltere Başbakanı Liz Truss, istifasıyla dünya gündemine yerleşti. 44 gün önce göreve gelen çiçeği burnunda Başbakan bugün istifasını açıkladı. Göreve başladığı ilk günden bu yana ekonomik kriz ve bakanların peş peşe istifalarıyla karşı karşıya kalan Truss, ‘Halefim seçilene kadar görevde kalacağım’ dedi. Başbakan Truss, istifa kararını Kral Charles’a bildirdiğini de ekledi.

44 gün önce yeni hükümet kurulan İngiltere’de yeni Başbakan, Liz Truss olmuştu. Yeni Başbakan Liz Truss, göreve geldiği ilk günden bu yana kötü bilançoyla karşı karşıya kaldı. Ülkedeki durum yeni hükümetle de çözülmedi. Ekonomik kriz, bakanların peş peşe istifası, ülkedeki kriz ve kaos her geçen gün daha da büyüdü. Tüm bu gelişmelerle birlikte Başbakan Liz Truss istifasını açıkladı.

CANLI YAYINDA İSTİFASINI DUYURDU

İngiltere Başbakanı Liz Truss, ülkedeki kötü gidişatın ardından bugün kameralar karşısına geçerek canlı yayında istifasını duyurdu. Görevinden istifa ettiğini açıklayan Truss, kararını Kral Charles’a bildirdiğini de ekledi. Truss açıklamasında, ‘Bu sabah 1922 Komitesi başkanı Sir Graham Brady ile görüştüm. Önümüzdeki hafta içinde tamamlanacak bir liderlik seçimi olacağına karar verdi. Bu, mali planlarımızı gerçekleştirme ve ülkemizin ekonomik istikrarını ve ulusal güvenliğini koruma yolunda kalmamızı sağlayacaktır. Halefim seçilene kadar Başbakan olarak kalacağım.’ ifadelerini kullandı.

BAKANLAR PEŞ PEŞE İSTİFASINI AÇIKLAMIŞTI

İngiltere’de Liz Truss hükümetindeki Maliye Bakanı Kwasi Kwarteng, görevinden alınmış ve sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşımla görevinden alındığını doğrulamıştı. Maliye Bakanı olarak görev yapmanın kendisi için bir gurur olduğunu söyleyen Kwarteng, 38 gün görevde kalarak ülkede 1970 yılından bu yana en kısa görev yapan Maliye Bakanı olarak kayıtlara geçti. İngiltere İçişleri Bakanı Suella Braverman’dan da istifa açıklaması geldi. İngiltere Başbakanı Liz Truss tarafından 43 gün önce göreve atanan İçişleri Bakanı Braverman, ‘Hata yapmamış gibi davranmak, yaptığımızı herkes göremiyormuş gibi devam etmek ve her şeyin sihirli şekilde düzeleceğini ummak ciddi bir siyaset değildir. Bir hata yaptım, sorumluluğu kabul ediyorum ve istifa ediyorum.’ diyerek istifasını açıkladı.

 

 

Başa dön tuşu