GENEL

İngiltere’nin yeni başbakanı Rishi Sunak oldu

Geçtiğimiz günlerde İngiltere Başbakanlığından istifa ettiğini açıklayan Liz Truss‘ın istifası sonrasında gözler ülkenin yeni başbakanına çevrilmişti. Yeni başbakanın kim olacağı merakla beklenirken bu soru bugün yanıt buldu. Penny Mordaunt’un başbakanlık yarışından çekilmesinin ardından İngiltere’nin yeni başbakanı Hint asıllı Rishi Sunak oldu. Ülke tarihinde ilk kez Hint asıllı bir başbakan göreve geldi.

Ülke tarihinde en kısa süre görevde kalan kalan başbakan olarak kayıtlara geçen Liz Truss, geçtiğimiz günlerde istifasını açıklamıştı. Bu istifanın ardından İngiltere’nin yeni başbakanının kim olacağı merak edilmeye başlandı. Boris Johnson’un dün yarıştan çekildiğini açıklamasıyla geriye Rishi Sunak ve Penny Mordaunt kalmıştı. İngiltere’nin yeni başbakanı Hint asıllı Rishi Sunak oldu.

MORDAUNT YARIŞTAN ÇEKİLDİ

Johnson’un ardından Mordaunt’un da yarıştan çekildiğini duyurmasıyla birlikte geriye aday olarak Rishi Sunak kaldı. Böylece İngiltere’nin yeni başbakanı Rishi Sunak oldu. Sunak, ülke tarihinde bir ilki de yaşadı. Rishi Sunak, İngiltere’nin ilk Hint asıllı başbakanı olarak kayıtlara geçti.

RİSHİ SUNAK KİMDİR?

İngiltere’nin yeni başbakanı Rishi Sunak, 12 Mayıs 1980 yılında dünyaya geldi. 2020 Şubat ve 2022 Temmuz tarihleri arasında Birleşik Krallık Hazine Şansölyesi olarak görev üstlendi. Muhafazakar Parti üyesi olan Rishi Sunak, 2019 yılının Temmuz ayı ile 2020 yılının Şubat ayı arasında Hazine Bakanlığı’nda baş sekreter olarak görev aldı. 2015 yılında gerçekleştirilen genel seçimlerden bu yana parlamentoda Richmond milletvekilidir. 2001-2004 yılları arasında Goldman Sachs’ta çalıştı. Liz Truss’ın istifasının ardından Muhafazakar Parti liderliğine geldi ve İngiltere’nin ilk Hint asıllı başbakanı oldu.

 

Başa dön tuşu