TEKNOLOJİ

İnsansız kara aracı KAPGAN görücüye çıktı

Türkiye’nin dosta güven düşmana korku salacak yeni silahı ağır sınıf insansız kara aracı KAPGAN, ilk kez görücüye çıktı. Türk savunma sanayisi bünyesinde geliştirilen KAPGAN’ın tüm özellikleri merak ediliyor. İlk kez SAHA EXPO’da görücüye çıkan KAPGAN, farklı tiplerde çeşitli görevleri yerine getirebilecek operasyonel konfigürasyon imkanına sahip olacak. KAPGAN’ın envanter süreci ile ilgili de araştırmalar sürüyor.

HAVELSAN tarafından geliştirilen ağır sınıf insansız kara aracı KAPGAN, SAHA EXPO 2022’de ilk kez görücüye çıktı. İlk kez gösterilen KAPGAN ile ilgili tüm detaylar merak ediliyor. Ağır sınıf insansız kara aracı KAPGAN’ın 30×113 mm’lik silah sistemi ile öne çıktığı görülüyor. Söz konusu silah sisteminin kara ve hava hedeflerine karşı zırh delici özelliği bulunuyor. KAPGAN, silah sistemi ile birlikte 2 ton ağırlığa ulaşacak. Ayrıca farklı tip ve kalibrelerdeki silah sistemlerinin de entegre edilebileceği belirtiliyor.

ÜSTÜN HAREKET KABİLİYETİ

HAVELSAN tarafından geliştirilen ağır sınıf insansız kara aracı KAPGAN, yüksek manevra kabiliyeti sağlayan tekerlekli yapısı ile her türlü hava ve arazi koşulunda, değişik görüş şartlarında üstün hareket kabiliyetine sahip olacak. Ayrıca taktik sahada kullanılacak diğer faydalı yükler dışında gerekli görüldüğü durumlarda platform üzerinde yük taşınacak arayüzler de bulunabilecek.

KAPGAN ENVANTER SÜRECİ

KAPGAN ile ilgili en merak edilen detaylardan biri de envanter süreci. İnsansız kara aracı KAPGAN ile ilgili bilgi aktaran HAVELSAN İnsansız Hava ve Kara Araçları Proje Müdürü Veysel Ataoğlu, KAPGAN’ın üzerinde 30×113 mm’lik bir silahı olduğunu ve bu silahın 2 km etkin menzili bulunduğunu belirtti. Söz konusu silahın hava ve kara hedeflerini kolaylıkla etkisiz hale getirebildiğini söyleyen Ataoğlu, ‘Buradaki ana hedefimiz araçlarımıza akıl katmaktır. Körfez bölgeleri başta olmak üzere bu aracımızın farklı ülkelere ihracatını yapmayı hedefliyoruz. Bölgedeki ülke ve firmalarla görüşmelerimiz sürüyor. Yakın zamanda aracımızın atış ve gövde testlerini tamamlamış olacağız. KAPGAN’ın hareket kabiliyeti çok yüksek. Hem sınır bölgelerinde hem de çöl bölgelerindeki arazilerde kullanımı kolay olacak. Araçlar belli testleri geçtikten sonra envantere girebiliyor. KAPGAN’ın testlerini 3-5 ay sonra bitirdikten sonra bunu sahada da göstereceğiz. Daha sonra envanter süreci geliştirilecektir.’ ifadelerini kullandı.

 

Başa dön tuşu