Haber Detayı
21 Haziran 2018 - Perşembe 11:31
 
İŞ-KUR CHP’Lİ BELEDİYELERİ ES GEÇTİ
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, seçime sayılı günler kala kamu kurumlarının adeta partizanlık yarışına girdiğini belirterek, “Boş vaatlerle, devletin tüm imkânlarını kullanarak oy avcılığa yapanlara, halkımız 24 Haziranda dersini verecek” dedi.
SİYASET Haberi
İŞ-KUR CHP’Lİ BELEDİYELERİ ES GEÇTİ

Seçim kararı alınır alınmaz, kamu kurumlarına İŞKUR aracılığıyla 6 ay süreli geçici iççi alımlarının yapılacağı duyurulduğunu ancak CHP‘li belediyelere çok az alım hakkı tanınırken AKP li belediyelere daha fazla gecici işçi kadrosu verildiğini ve seçim öncesi iş arayanların duygularının sömürüldüğünü söyledi. Gürer “kamu kurumlarındaki partizanlık öylesine hortladı ki yaz ortasında alelacele kömür dağıtıldı. Bazı belediye başkanlarının ise sandıkta kullandığı oy pusulasının fotoğrafını çekip getirmeyen işçileri işten çıkarmakla tehdit ettiği yönünde iddialar var. Hatta kamu kurumlarına alınacak geçici işçiler için cumhurbaşkanlığı seçiminde ikinci tur seçim tarihi olan 8 Temmuzdan bir gün sonra olan 9 Temmuzun belirlenmesi de oldukça manidar. Ayrıca Sosyal Yardım adı altında maddi destek sağlandığı iddiaları ayyuka çıktı ”diye konuştu. 

 

PARTİZANLIK HORTLADI

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 24 Haziranda yapılacak Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel seçimi öncesinde, devlete ait kurumlarda partizanlığın hortladığını söyledi. 

 

GEÇİCİ İŞÇİLER KURA ÇEKİMİ OLMADAN MI ALINACAK?

 

Seçim kararı alınır alınmaz, daha önceki seçimlerde olduğu gibi kamu kurumlarına toplum yararına çalışma (TYP) kapsamında,  İŞKUR aracılığıyla 6 ay süreli geçici işçi alımı yapılacağının duyurulduğunu  belirten Gürer, “Erken seçim kararı alınır alınmaz, AKP kamu kurumlarını partizanlık için harekete geçirdi. Niğde’de TYP kapsamında önce 700 kişi geçici olarak işe alındı. Şimdi de 800 kişi daha aynı yöntemle işe alınacak. İkinci parti geçici işçi alımı için farklı iddialar ortaya atılıyor. Önceki dönemlerde alınan işçiler, müracaat edenler arasında noter huzurunda kura çekilerek işe yerleştirilirken, ikinci parti alımlarda kura çekiminin olmayacağı belirtiliyor. Yani AKP 6 aylık geçici işçi alımında bile partizanlık yapacak. Müracaatlar seçimden önce alınırken, işçi alımı ise 9 Temmuzda gerçekleştirilecek. 8 Temmuzda yapılması muhtemel cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçiminden bir gün sonrasının işçi alım tarihi olarak belirlenmesi de partizanlıkta gelinen noktayı zirveye taşıdı” diye konuştu. 

 

İŞÇİYE TEHDİT!

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bazı belediye başkanlarının, 24 Haziranda yapılacak seçimde, kullandığı oy pusulasının fotoğraflarını çekmeyen işçileri işten çıkarmakla tehdit ettiği yönünde iddiaların da olduğunu belirterek, “Bu kabul edilebilir bir durum değildir, işçiyi oy pusulasıyla tehdit etmek, partizanlığın da ötesinde resmen zorbalıktır” şeklinde konuştu. 

 

AKP BUNU HEP YAPIYOR

 

AKP’nin her seçim döneminde devlet eliyle bu tür partizanlıkları yaptırdığını anımsatan Ömer Fethi Gürer, “Ne zaman bir seçim kararı alınsa, AKP hemen 6 ay süreli geçici işçi alımına başlıyor. Sonra işten atıyor.1 Kasım 2015 seçimleri öncesinde de geçici işçi alımları yapılmıştı. Seçim bittikten sonra tüm işçiler çıkarıldı” dedi.

 

İŞSİZLİK SORUNU BU ŞEKİLDE ÇÖZÜLMEZ

 

Her seçim döneminde 6 ay süreli geçici iççi alımı yapmakla, artık Türkiye’nin kanayan bir yarası haline gelen işsizlik sorununun çözülemeyeceğini ifade eden Ömer Fethi Gürer, “AKP’nin derdi, 6 milyon işsiz, 16 milyon yoksul vatandaşın sorunu değil. Bunlar her seçim döneminde devletin imkânlarını kullanarak oy avcılığı yapıyorlar. Seçim öncesinde kamu kurumlarına doldurdukları geçici işçileri, seçimden sonra çıkarıyorlar” şeklinde konuştu. 

 

16 YILDIR AYNI YALAN VAATLER

 

AKP’nin 16 yıldır Niğdelileri yalan vaatlerle oyaladığını da anımsatan Ömer Fethi Gürer, “Her seçimde Niğde’ye havaalanı yapılacağını, hızlı trenin getirileceğini, Ecemiş suyunun Niğde’ye akıtılacağını, enerji ihtisas bölgesinin kurulacağını, Akkaya Barajının temizleneceğini, 200 fabrika açılacağını, çiftçinin kalkındırılacağını, tarım ve hayvancılığın şaha kalkacağını söyleyen AKP’liler, 16 yıldır bu vaatlerinin hiç birini yerine getirmediler. 24 Haziran seçimleri öncesinde de yine aynı vaatlerle Niğdeli hemşerilerimizin karşısına çıkıyorlar. Ancak, Niğdelilerin artık yalan vaatlere karnı tok” ifadelerini kullandı. Gürer Niğde bir ayda 3 bakan geldiğini, boş vaat verildiğini, çok yönlü baskı ile oy devşirilmeye çalışıldığını ancak bu baskılara Niğdelilerin boyun eğmeyeceğini ve yalan vaatlere inanılmadığını  ifade etti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İŞ-KUR, CHP’Lİ, BELEDİYELERİ, ES, GEÇTİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı