GÜNDEM

İşçileri sevindirecek gelişme! Yüzde 60 zam yapıldı, en düşük maaş 14 bin TL üstü oldu

İşçilerin yüzünü güldürecek maaş zammı haberi geldi. En düşük maaş 14 bin TL’nin üstüne çıktı, yüzde 60 zam yapıldı.

İşçileri sevindirecek gelişme! Yüzde 60 zam yapıldı, en düşük maaş 14 bin TL üstü oldu. Milyonlarca çalışanın gözü kulağı gelecek maaş zammı haberlerinde. Bugün yine işçilerin yüzünü güldürecek bir zam haberi geldi. Maaşlara yüzde 60 zam yapıldı. Zam sonrası en düşük maaş 14 bin TL’nin üzerine çıktı. 2022 yılında zamlı maaşlar 11 bin 592 TL olarak ödenecek ancak 2023 yılının Ocak ayından itibaren sosyal haklarla birlikte işçilerin en düşük maaşı 14 bin TL üstüne çıkacak.

Bayraklı Belediyesi’nden işçilerin yüzünü güldürecek haber geldi. Belediye bünyesinde çalışan 285 işçiyi içeren Toplu sözleşme görüşmeleri tamamlandı. Görüşmeler sonucunda işçiler için yüzde 60 zam kararı alındı. Bayraklı Belediyesi bünyesinde çalışan işçilere yapılan zam sonrasında verilecek en düşük maaş 2022 yılı için 11 bin 592 TL olacak. Bayraklı belediye başkanı Serdar Sandal da konu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Sandal açıklamasında, “Her zaman emeğin ve alın terinin yanında yer aldık. İşçimizi enflasyona, hayat pahalılığına ezdirmedik ve İzmir’in en iyi sözleşmelerinden birine imza attık. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

14 BİN TL’NİN ÜSTÜNE ÇIKACAK

Bayraklı Belediyesi’nde çalışan işçilerin maaşlarının revize edilmesi için Bayraklı Belediyesi ile DİSK Genel İş 6 No’lu Şubesi arasında devam eden görüşmelerden güzel haber geldi. Belediye bünyesinde görev yapan bin 285 çalışan için yüzde 60 zam kararı verildi. Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal ve Genel İş Sendikası Genel Sekreteri Şükret Sevgener arasında zam kararını içeren protokol imzalandı. Yapılan yeni anlaşmaya göre Bayraklı Belediyesi’nin farklı birimlerinde çalışan işçiler için 7 bin 427 TL olan en düşük maaş 2022 yılı için yüzde 60 zamla 11 bin 592 TL’ye yükseldi. Sosyal haklarla birlikte belediyenin Ocak ayında ödeyeceği en düşük maaş ise 14000 TL’nin üstünde olacak.

90 YEVMİYE İKRAMİYE VERİLECEK

Yapılan yeni sözleşme doğrultusunda işçilere yıllık ödenen 75 yevmiye tutarındaki ikramiyeler 90 yevmiye çıkarıldı. Aynı zamanda aylık olarak verilen 266 TL erzak yardımı da artık bin TL olarak ödenecek. Belediye bünyesinde çalışan işçilerin günlük yemek ücreti ise 30 TL’den 55 TL’ye yükseltildi. İşçilere verilen yıllık 800 TL’lik yakacak yardımı ise bin 440 TL oldu. Ayrıca Bayraklı Belediyesi bünyesinde çalışan işçilerin yıllık kıdem tazminatı hesabı 40 günden 50 güne yükseltilirken yüzde yirmi beş olan gece çalışma ücreti ise %30 A yükseltildi. Bayraklı Belediyesi çalışanları için yapılan diğer düzenlemeler ise şu şekilde oldu;

“Saat başı fazla çalışma ücreti yüzde 60’tan yüzde 70’e çıkarıldı. Vardiyalı çalışan işçilerin günlük çalışma ücretlerinin yüzde 25’i olan vardiya primleri ise yüzde 30’a yükseltildi. Yukarıda belirtilenlerin dışındaki tüm sosyal haklara yüzde 40’ın üzerinde artış yapıldı.”

YILBAŞINDAN İTİBAREN GEÇERLİ OLACAK

Bayraklı Belediyesi çalışanlarının yüzünü güldüren sosyal haklarda ki düzenlemeler yılbaşından itibaren geçerli olacak. Böylece işçilerin aylık maaşı 14.000 TL’nin üstüne çıkacak.

Başa dön tuşu