GÜNDEM

İŞKUR’dan Ödeme Yapılacak! 18 Yaşından Büyükseniz Hesabınıza 2568 TL Gelecek

İŞKUR tarafından milyonlarca vatandaşı sevindirecek haber geldi. Başvuru yapan kişilerin 18 yaşından büyük olması halinde hesaplarına 2568 lira para yatıracakları belirtildi.

Son iki senedir tüm dünyada olduğu gibi, bizim ülkemizde de pandemi sonrası ekonomik olarak zorluklar yaşanıyor. Son dönemlerde artan işsizlik oranı, iş bulabilmek amacıyla başvurdukları ilk akla gelen yer olan İŞKUR hem maddi destek sağlayıp hem de kişilerin iş bulmalarına yardımcı olmak için çalışıyor. İş arayan kişiler ile işveren arasında aracı olan İŞKUR pek çok güzel hizmeti vatandaşa sunuyor.

İŞKUR her gün yüzlerce iş ilanı paylaşarak vatandaşlara yeni iş kapıları aralıyor. Vatandaşa iş bulmasının yanı sıra, maddi olarak da destek sağlıyor. İşinden ayrılan ve işi olmayan milyonlarca vatandaşa iş bulma süresi boyunca geçinebilmesi için, işsizlik maaşı adı altında maddi destek veriyor.

BİNLERCE LİRA VERİLECEK

İşsizlik oranının çok artması ile, İŞKUR tarafından verilecek olan işsizlik maaşını almayı talep eden kişi sayısında da büyük artış yaşandı. Milyonlarca vatandaş işsizlik maaşını nasıl alacakları konusunda araştırma yapmaya başladı. Vatandaşlar, İŞKUR’un vereceği bu işsizlik maaşını nasıl alacaklarını ve bu fırsattan nasıl faydalanacakları hakkında bilgi sahibi olmak istedi. Biz de sizler için, kurum tarafından paylaşılan işsizlik maaşı detaylarına haberimizde yer verdik.

İŞSİZLİK MAAŞI ŞARTLARI KİMLER İŞSİZLİK MAAŞI ALABİLİR?

İşsizlik maaşı almak isteyen kişilerin öncelikle 18 yaşından büyük olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra karşılaması gereken bazı koşullar bulunmaktadır. Söz ettiğimiz tüm koşullara uyan vatandaşlar, İŞKUR’a işsizlik maaşı başvurularını iletebilirler.

Bu koşullar şunlardır;

Kendi isteği ile işten ayrılmak,

İşverenin işten çıkarması,

Çalışma akdinin sona ermesinden önce son 120 gün çalışıyor olması,

İşten ayrılmadan önceki son 3 yılın en az 600 gün işsizlik sigortası prim ödemesi olması,

İŞKUR’a işsiz kaldığı günden itibaren 30 gün içinde başvuru yapmasıdır.

İŞSİZLİK MAAŞI BAŞVURUSU

İş akdinin sona ermesinden sonraki 30 gün içerisinde İŞKUR’un belirttiği şartlara uygun olan kişiler, İŞKUR şubelerine giderek, İŞKUR’un kendi internet sitesine girerek başvuru yapabilirler. Kurumun başvurularda en çok dikkat ettiği konu; kişilerin 30 gün içinde başvuruda bulunmasıdır. Bu süreyi aşan kişilerin başvurusu geçersiz sayılacaktır.

İŞKUR İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR 2022?

İşsizlik ödemeleri, son 4 ay içinde ne kadar maaş alındığına bağlı olarak değişiklik gösteriyor. İşsizlik ödemeleri de vatandaşların aldıkları ücrete göre veriliyor. İŞKUR tarafından bu sene verilen işsizlik maaşı miktarı şöyledir;

Son 4 ay içinde asgari ücret alan çalışan = 1.986,41 TL

Son 4 ay içinde 2022 yılı ikinci dönemi asgari ücret ile çalışan = 2.568,75 TL

Son 4 içinde 9.750 TL ile çalışan = 3.870,40 TL

Son 4 ay içinde 15.000 TL ile çalışan = 5.137,51 TL işsizlik maaşı alabiliyorlar.

Başa dön tuşu