GÜNDEM

Kadınlara konut desteğinin detayları tek tek ortaya çıktı! 300 bin TL destek verilecek

Devletten eşi vefat eden kadınlara verilecek konut desteği ile ilgili Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından açıklama geldi. Detaylar ve başvuru yerleri tek tek belli oldu.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, devlet tarafından eşini kaybeden kadınlara sağlanacak olan konut desteği ödemeleri ile ilgili Geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulunmuştu. Milyonlarca kişiyi ev sahibi yapacak olan yeni desteğin Ayrıntıları da bugün itibariyle belli oldu. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Birgül eşi vefat eden kadınlara konut desteğinin detaylarını tek tek açıkladı. Peki, kimler başvuru yapabilir? Başvurular nereye yapılacak?

Eşi vefat eden kadınlara Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanacak olan konut desteği ödemeleri ile ilgili ayrıntılar netleşti. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık konu ile ilgili Geçtiğimiz günlerde duyuru yapmıştı. Bugün de bakanlık konut desteği ödemeleri ile ilgili ayrıntıları tek tek paylaştı. Peki, konut desteği başvuruları nasıl ve nereye yapılacak? Kimler Aile Bakanlığı’ndan konut desteği alabilecek?

300.000 TL DESTEK VERİLECEK

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından eşini kaybetmiş kadınlara konut desteği sağlanacak. 2023 konut için hane başına verilecek olan destek miktarının 300 bin TL olduğu öğrenildi. Konut desteğinden faydalanmak için bazı başvuru şartlarına uygun olmak gerekiyor. Aynı zamanda belediyelerin ve yardımseverlerin konutlar için imkan sağlayacağı öğrenirdi.

BAŞVURU ŞARTLARI NETLEŞTİ

Aile Bakanlığı tarafından eşi vefat etmiş kadınlara verilecek olan 300.000 TL konut desteği ile ilgili başvuru şartları da netleşti. Eşini kaybeden ve 18 yaşından küçük en az üç çocuğu bulunan kadınlara ödeme yapılacak. Toplam ayrılan bütçenin 607 milyon TL olduğu öğrenildi. 2023 konut inşa edilecek ve belediyeler ile yardımseverler de bu kampanyaya destek verecek.

KONUTLAR YENİ Mİ İNŞA EDİLECEK?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre eşi vefat eden kadınlara verilecek olan konut desteğinde konutlar iki şekilde verilecek. Sıfır konut yapılacak ya da satın alma şeklinde iki farklı yöntemle konutlar teslim edilecek.

KONUTLAR KAÇ METREKARE OLACAK?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın eşi vefat etmiş kadınlara sağlayacağı konut desteğinde konutlar 80 metrekare olacak şekilde inşa edilecek ya da bu özelliklere yakın şekilde satın alınacak. Destek kapsamında verilecek konutların mülkiyeti Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına ait olacak ancak hak sahipleri bedelsiz olarak bu Konutları kullanabilecek.

DÖRT ŞEHİR BELLİ OLDU

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı belediyeler ve yardımseverlerle protokollerini imza ağlamaya başladı. Şu anda proje kapsamında konutların yapılacağı dört şehir belli oldu. Kahramanmaraş, Osmaniye, Bingöl ve Samsun projenin ilk başlayacağız şehirleri arasında olacak.

KİMLER BAŞVURU YAPABİLECEK?

Eşi vefat etmiş kadınlara konut desteği başvuruları için şartlarda tek tek açıklandı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenen şartlar şu şekilde;

T.C. vatandaşı olmak

3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu kapsamında faydalanıcısı olmak

Eşi vefat etmiş, 18 yaş altında en az üç çocuklu hane özelliğine haiz olmak kaydı ile diğer eşi vefat etmiş çok çocuklu aile özelliğine sahip olmak,

Konutların yapıldığı ilde ikamet etmek,

Bakanlığın Sosyal Konut Projesi de dâhil barınma yardımı programı kapsamında yürütülen ev yapım yardımı kapsamında destek almamış olmak şartlarını taşımak gerekecek.

BAŞVURULARI NEREDEN YAPILACAK?

Bakanlığın eşi vefat etmiş kadınlara sağladığı konut desteği başvuruları için henüz tarih açıklanmadı ancak başvuru yerleri belli oldu. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre projenin başladığı yıllarda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına başvuru yapmak mümkün.

Başa dön tuşu