SİYASET

Kadınların yüzde 70’i iş bulamıyor

ANKARA – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Türkiye’nin kalkınmasında kadın hareketi ve kadın gücünün asla yadsınamayacağını vurguladı. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) bir konuşma yapan CHP’li Dr. Şevkin, “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde hüzünlüyüz, kızgınız, kırgınız. Özellikle son 20 yıllık süreçte kadın istihdamı azaldı, kadın cinayetleri, taciz ve tecavüzler arttı” diye konuştu.
 

KADINI ÖTELEYEN ZİHNİYETE TEPKİ GÖSTERDİ
Kadını öteleyen zihniyet nedeniyle; 15 yaş üzeri 20 milyon kadının iş yaşamı dışında kaldığına dikkat çeken Dr. Şevkin, “9 milyon 635 bin ev kadını hiçbir şekilde iş yaşamına dahil edilmiyor ve yaşam mücadelesi veriyor” dedi.
İş gücünde olmayan kadın oranının yüzde 70’lere dayandığını belirten CHP’li Dr. Şevkin, şunları söyledi:
“Sadece geçen yıl 367 kadın, cinayete kurban gitti. Ocak ve Şubat aylarında, sadece son 2 ayda 98 kadın hayattan koparıldı. Kadın milletvekili, kadın öğretim üyesi, kadın rektör, kadın muhtar, kadın bakan sayısı da oldukça yetersiz. Türkiye’deki toplam 209 üniversitede sadece 17 kadın rektör var. 13 üniversitede kadın profesör bile yok. Türkiye’de toplam 50 bin 157 muhtarın sadece 1071’i kadınlardan oluşuyor.

 

“YAŞASIN EMEKÇİ KADINLAR”
Türkiye’nin kalkınmasında kadın hareketi ve kadın gücü asla yadsınamaz. Türkiye’nin, aydınlık yarınlara, Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği muasır medeniyetler seviyesine ancak ve ancak kadınların gücüyle, her alan da var oluşuyla ulaşacağına inanıyor, dünyadaki tüm kadınları sevgi ve saygıyla kucaklıyorum. Her kadın emekçidir. Yaşasın emekçi kadınlar…”

Başa dön tuşu