GÜNDEM

Kaymakamlıklardan vatandaşa güzel haber! 900 TL ödeniyor herkes alabilir

Kaymakamlıklar yeni eğitim öğretim yılı başlar başlamaz çocuklu ailelere 500 lira ile 900 lira arasında para yardımı yapacağını açıkladı.

Artan kur ve enflasyon rakamları nedeniyle vatandaşlarımız neredeyse temel ihtiyaçlarını bile karşılamakta zorlandığı bir hale geldi. Özellikle yüksek miktarda geliri olmayan ve çocuk okutan aileler için ekonomik koşullar daha da zorlayıcı oldu. Temel ihtiyaçlarını bile gidermekte güçlük çeken bu kişiler çocuklarının eğitim masraflarını nasıl karşılayacaklarını kara kara düşünmeye başladı. Hatta pek çok aile maddi zorluklar nedeniyle çocuğunu okula göndermekten vazgeçti. Geleceğimize ışık tutacak çocuklarımızın okumasının her zaman destekleyen devletimiz, çocukların eğitim hayatının aksamaması için bu ailelere maddi destek vermeye başlayacak. Söz konusu bu yardım; tüm şehirlerdeki anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerini kapsayacak. Çocuklu ailelere ek olarak maddi güvencesi olmayan vatandaşlara da maddi yardım verilecek.

ÇOCUK OKUTAN AİLELERE KAYMAKAMLIKLARDAN MADDİ DESTEK

Her zaman vatandaşının yanında olan ve destek olmaya çalışan devletimiz, maddi olarak zor zamanlardan geçtiğimiz şu dönemde de vatandaşa yardım eli uzatmaya devam ediyor. İşsiz kalan, kirasını ödemekte zorlanan, temel ihtiyaçlarını karşılayamayan vatandaşlara pek çok kalemde maddi yardım verilmeye başlandı. Bu sefer de kaymakamlıklar aracılığı ile çocuğu anaokulu, ilköğretim, lise veya üniversiteye giden ihtiyaç sahibi ailelere maddi destek verilecek. İçinde bulunduğumuz bu ekonomik krizde yaşanan maddi sorunların çocukların eğitim hayatını etkilemesine engel olmak amacıyla oluşturulan bu sosyal yardımda, ihtiyaç sahibi olan çocuklu ailelere 500 lira ile 900 lira arasında değişiklik gösteren karşılıksız para yardımı yapılacak. Anaokuluna giden çocuğu olan ailelere 500 lira, ilköğretime giden çocuğu olanlara 750 lira, lisede okuyan çocuğu olan ailelere 800 lira ve üniversite öğrencisi olan ailelere de 900 lira maddi destek verilecek. Bu yardımdan tüm okullardaki ve şehirlerdeki aileler yararlanabilecek.

ÇOCUĞU OLMAYAN AİLELERE DE 800 LİRAYA KADAR YARDIM VERİLECEK

Maddi güvencesi olmayan ve geçinmekte zorlanan çocuksuz ailelere de çeşitli maddi yardımlar yapılmaktadır. Kaymakamlıklar, kişinin talebine ve ihtiyacına göre para yardımı, fatura veya kira yardımı yapıyor. Bu kişilere verilen yardımlar 600 lirayla 800 lira arasında oluyor. Maddi olarak yapılan desteklerin yanı sıra giyecek, yakacak ve barınma destekleri de veriliyor. Bu yardımlardan yararlanmak için karşılamanız gereken tek şart ihtiyaç sahibi olmaktır.

KAYMAKAMLIKTAN NASIL YARDIM ALINIR?

Haberimizde bahsettiğimiz kaymakamlık yardımlarından yararlanmak için öncelikle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğü’nden başvuru formu almanız gerekmektedir. Bu form ile birlikte yardımlar için gerekli belgelerinizi kaymakamlıklarda yer alan sosyal yardımlaşma bürosuna götürmelisiniz. Kurum tarafından durumunuz incelenecek ve gerçekten ihtiyaç sahibi olup olmadığınız tespit edilecektir. Başvurunuzun olumlu sonuçlanması halinde kaymakamlıklardaki yetkili kişiler sizinle iletişime geçecektir.

Başa dön tuşu