GÜNDEM

Kira fiyatlarını düşürecek kritik hamle! Hükümet düğmeye bastı, yeni dönem başlıyor

Kira fiyatları ile ilgili hükümetten son dakika kararı geldi. Düğmeye basıldı, kira fiyatlarını düşürecek kritik hamle yapıldı. Kiralarda büyük düşüş sağlayacak o formül haberimizde…

Koronavirüs pandemisi sonrasında başlayan ekonomik kriz kira fiyatlarının fahiş düzeyde artmasına sebep olmuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bu gelişmenin hemen ardından Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesinin müjdesini vermişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın elimizde verdiği TOKİ sosyal konut projesinde temel Dün atıldı. Hemen ardından da vatandaşlara yeni bir müjde daha verildi. Kira fiyatları düşecek. Hükümet kritik hamleyi yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Geçtiğimiz aylarda müjdesini verdiği TOKİ sosyal konut projesinin temel atma töreni gerçekleştirildi. Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi olan proje ile birlikte kira fiyatlarının da düşmesi bekleniyordu. Dar ve orta gelirli vatandaşları ev sahibi yapacak olan projenin ardından kirasını ödemekte güçlük çeken vatandaşlar için hükümetten yeni bir hamle daha geldi. Bu hamle ile birlikte kira fiyatlarında ciddi oranda bir düşüş bekleniyor.

KİRA FİYATLARINI DÜŞÜRECEK FORMÜL

Hükümetin yeni önerisinin hayata geçmiş olması durumunda vatandaşlar bugünkü koşullarda 3 + 1 evleri ortalama 4 bin TL’ye kiralama şansı bulacak. Özellikle İstanbul gibi Büyük şehirlerde şu anda 3+1 evlerin kiraları 10 bin liradan başlıyor. Özel sektör oyuncuları, dar ve orta gelirli vatandaşların hem konut sahibi olması hem de daha uygun kira ödemesi için yeni bir öneriyi sundu. Yine devlet arazileri ne sosyal konutların yapılması ve yıllık kira bedellerinde üst limit belirlenmesi gündemde. Bu önerinin kabul edilmesi durumunda vatandaşlar daha rahat kiralık ev bulma şansına sahip olacak.

5 YILLIK KONTRATLAR YAPILACAK

Özel sektörden gelen teklife göre erişilebilir konut modeli yapılacak. Devletin arsalarına inşa edilecek olan konutlar %50 daha uygun maliyetle yapılacak. Bu durumda da vatandaşlara konutların ulaşımı daha uygun fiyatlı olacak. Kiracılara 5 yıllık kontrat yapılması ve her yıl bir taban belirlenerek artış yapılması da gündeme gelen diğer teklif oldu. Özel sektörün geliştireceği Bu modelle dar ve orta gelirli gruba ev kiralanması gündemde.

DENETLEME TOKİ’DE OLACAK

Ayrıca arsaların bu maksatla kullanması ve ihtiyaç sahiplerine kiralanması durumunda denetlemenin de TOKİ’de olması teklif edildi. Özel sektör temsilcilerinin sunduğu bu teklifini kabul edilmesi durumunda 1-1,5 buçuk yıl içinde konutların üretileceği belirtildi. Bu modelle 500 bin konut üretilmesi gündemde.

Başa dön tuşu