GÜNDEM

Kiracılar için bakanlık 1500 TL nakdi yardım yapıyor! Ödeme tarihleri netleşti, PTT’den ya da ATM’den çekebilirsiniz

Kiracılar müjde. Aile Bakanlığı 1500 TL nakdi yardım yapıyor. Kirasını ödemekte zorlanan aileler artık yardım sayesinde ekonomik krizi aşabilecek. Ödeme tarihleri nihayet netleşti. ATM ve PTT’den bu tarihlerde çekebilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, dar gelirlilere peş peşe yardım müjdelerini duyuruyor. Kirada oturan ve yardıma muhtaç olan ailelere başvuru yapmaları halinde bakanlıktan nakdi yardım yani kira yardımı sağlanıyor. Ödemeler 12 ay boyunca devam ediyor. 1 yılın sonunda ise muhtaçlık durumu ortadan kalkmazsa yeniden başvuru yapmak mümkün oluyor. İhtiyaç sahibi ailelerin özellikle büyük şehirlerde artan kira bedellerinin altından kalkmasının zor olduğunu kabul eden devlet, her ay düzenli ödeme yapıyor. Kira yardımı için başvuru şartları da netleşti. Peki kimler kira desteği alabilir? Aile Bakanlığı 1500 TL kira yardımı için başvuru şartları ve merak edilenler…

Ekonomik zorluk çeken, kirada oturan ve dar gelirli olan ailelere Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı müjdeyi verdi. Devlet, kirasını ödeyemeyecek kadar zor durumda olanlara tam 12 ay boyunca kira yardımı sağlıyor. Düzenli olarak sağlanan kira desteği daha önce 1150 TL olarak ödeniyordu ancak artık 1500 TL yardım veriliyor. Özellikle kiraların fahiş düzeyde arttığı büyük şehirlerde yaşayan dar gelirli aileler için devletin kira yardımı çok önemli. Aileler bu yardımlar sayesinde hayatlarını biraz da olsa daha kolay idare etme şansını elde ediyor. Kira desteği almak için devletin istediği şartları yerine getirmek gerekiyor? Peki kira yardımı başvuru şartları nedir? İşte kira desteği şartları…

KİRA YARDIMI BAŞVURU ŞARTLARI

Devletin kira yardımı ödemelerinden yararlanmak için gelir kriteri aranıyor. Hane içinde kişi başına düşen gelirin asgari ücretin 3’te 1’inden az olması gerekiyor. Bunun yanında kiracı olduğunuz evin birinci dereceden bir yakınınıza ait olmaması gerekiyor. Bu şartları taşıyanlar devlet tarafından verilen kira yardımı için başvuru yapabiliyor.

KİRA YARDIMI NE KADAR 2022?

Kira yardımı 2022 yılında 1500 TL olarak ödeniyor. Daha önce 1150 TL olarak yapılan yardımlar geçtiğimiz ay bakanlık tarafından alınan kararla beraber 1500 TL olmuştu. 12 ay boyunca ödenen kira yardımı PTT ya da banka hesabı aracılığı ile veriliyor. Kira desteği ödemeleri her ayın 15’inde başvuru sahibi olan vatandaşların hesaplarına geçiyor. Kira yardımı başvuruları için Eylül ayında hala vaktiniz var, yani başvurular sürüyor?

KİRA YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Kira yardımı almak için başvurular e-Devlet üzerinden gerçekleşiyor. TC kimlik no ve şifrenizle e-Devlet girişi yaptıktan sonra arama butonuna kira yardımı yazarak başvuru formuna ulaşabilirsiniz. Kira yardımı başvuru formunu eksiksiz ve doğru şekilde doldurmanız gerekiyor. Başvurunuz onaylandıktan sonra bakanlık kısa mesaj ile size bilgi veriyor. Yine kira yardımı formunu doldururken ödemeyi PTT’den mi yoksa ATM’den mi almak istediğinizi seçebilirsiniz.

Başa dön tuşu