GÜNDEM

Kış aylarında yardım devletten! Bakanlık harekete geçti, faturalarınızı ödeyecek! Başvuru şartları da belli oldu

Devlet, kış aylarında fatura borçlarınızı ödüyor. Bakanlık az önce açıklama yaptı. Hemen başvuru yapın, bu kış fatura ödemeyin.

Devlet, kış aylarında faturalarını nasıl ödeyeceğini düşünenlere yardım veriyor. Dar gelirli ve ihtiyaç sahibi aileler için doğalgaz desteği ödemeleri ne başvurular açıldı. Özellikle enerji fiyatlarına son dönemlerde yapılan zamlar sonrasında bu kış faturalarını nasıl ödeyeceğini düşünen vatandaşlar doğalgaz desteği başvuru şartlarını merak ediyor ve arama motorunda da yoğun bir şekilde araştırıyor. Peki, doğalgaz yardımı başvurusu nasıl yapılır? Kimler doğalgaz desteği alabilir? Doğalgaz desteği ile ilgili merak edilenler haberimizde…

İhtiyaç sahibi ve yardıma muhtaç aileler için devletin sağladığı sosyal yardımlar ve destek ödemeleri hız kesmeden devam ediyor. Başvuru yapan ve yardıma muhtaç olduğunu kanıtlayan ailelere binlerce liralık sosyal yardım imkanı sağlıyor. Bu kış vatandaşlara verilecek yardımlardan biri de doğalgaz desteği oldu. Dar gelirli aileler başvuru yapmaları halinde devletten doğalgaz yardımı alabiliyor. Doğalgaz yardımı için tutar hane içinde yaşayan Kişi sayısına göre farklılık gösteriyor. Şu anda doğalgaz desteğinden faydalanan sayısının 4 milyonu geçtiği açıklandı. Ancak başvurular hala devam ediyor. Başvuru yapan aileler bu kışı biraz daha rahat geçirecek.

DOĞALGAZ DESTEĞİNDEN KİMLER YARARLANABİLİR?

Doğalgaz desteği Kış ayları boyunca vatandaşları ödenecek olan yardım kalemlerinden biri oldu. Başvuru yapmak isteyen vatandaşlar e-devlet aracılığı ile doğalgaz yardımı başvurularını yapabilirim. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık başvurularla ilgili açıklamasına sosyal medya hesabından yaptı. Bakan Yanık başvuru ekranında bulunan formunu eksiksiz ve tam olarak doldurulmasını istedi. Doğalgaz yardımı için hane içinden sadece bir kişi başvuru yapabiliyor.

DOĞALGAZ YARDIMI NE KADAR VERİLİYOR 2022?

2022 doğalgaz yardımı tutarı da belli oldu. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre doğalgaz yardımı da aynı elektrik faturası desteği gibi hane içinde bulunan Kişi sayısına göre verilecek. Doğalgaz yardımı 450 ila 1150 lira arasında değişiyor. 4000000 haneyi kapsayan doğalgaz yardımı Kış ayları boyunca sürecek.

ELEKTRİK TÜKETİM DESTEĞİ DE ALABİLİRSİNİZ

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı doğalgaz yardımı ödemelerinin yanı sıra elektrik tüketim desteği de sağlıyor. Doğalgaz yardımı ile aynı anda elektrik tüketim desteği de almak mümkün. Yine başvurular e-devlet aracılığı ile yapılıyor. Dar gelirli olan, yardıma muhtaç olan, geçinmekte güçlük çeken tüm aileler başvuru yapmaları halinde hem doğalgaz desteği hem de elektrik faturası yardımı alabiliyor.

ÖDEMELER PTT’DEN YAPILIYOR

Doğalgaz yardımı ve elektrik faturası yardımı için başvurular E-devlet üzerinden yapılırken ödemeler ise PTT aracılığı ile veriliyor. Başvuru yapan ve başvurusu onaylanan vatandaşların Son aya ait doğalgaz faturası ve TC kimlik kartları ile birlikte en yakın PTT şubelerine gitmeleri yeterli oluyor. Doğalgaz yardımı ödemeleri kasım ayı itibariyle başlayacak ancak başvuru işlemleri Hala sürüyor. O sebeple başvuru yapmak isteyenlerin Kasım ayına kadar işlemlerin tamamlanması gerekiyor. Bakanlık tarafından yapılan duyuruda başvuru işlemlerinin 31 Ekim tarihine kadar süreceği bildirildi.

Başa dön tuşu