GÜNDEM

Kısmi emeklilikte kriterler belli oldu! 10 yıl çalışanlar emekli olacak, erteleyenlere yüzde 40 zam yapılacak

Erken emeklilik bekleyenler dikkat! EYT ile kısmi emeklilikte kriterler netleşti. Erken emekli olmak isteyenler mutlaka bu kriterlere dikkat etsin.

Milyonlarca çalışan çalıştıkları süre boyunca erken emeklilik hayali kuruyor. Erken emekli olmak lazım formüller doğrultusunda yasalarla da mümkün oluyor. Kısmi emeklilik için bu formüller arasında en öne çıkan. Kısmi emeklilik 15 yıl ve 3600 Prim gün sayısını doldurarak daha fazla çalışmadan emekli olmaya imkan tanıyor. Peki, kısmi emeklilik nasıl olur? 10 yıl çalışanlar nasıl emekli olabilir? Kısmi emeklilik ile ilgili merak edilenler haberimizin devamında…

Kısmi emeklilikte kriterler belli oldu! 10 yıl çalışanlar emekli olacak, erteleyenlere yüzde 40 zam yapılacak. EYT yasası son dönemlerde milyonlarca çalışanın en önemli gündemlerinden biri haline geldi. Ancak erken emekli olmak için Beklemeye gerek yok. EYT beklemeden de erken emeklilik hakkı doğuyor. Yasalara göre bazı şartlara uygun olanlar başvuru yapmaları durumunda kısmi emeklilik olarak adlandırılan erken emeklilik hakkına sahip oluyor. Kısmi emeklilik denilen yöntem 15 yıl ve 3600 Prim gün sayısını tamamlayınca oluşuyor. Kısmi emeklilikte kadınlar için yaş şartı 58 olurken erkekler için ise 60 oluyor. Aynı zamanda kısmi emeklilik imkanı 9 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olanlar için geçerli. Sigorta girişi 1999 sonrası olanlar için prim gün sayısı 4500 yıl şartı ise 25 yıl olarak belirlendi.

TARİH DETAYINA DİKKAT

Kısmi emeklilik, milyonlarca çalışanın gündemindeki konulardan biri. Çünkü çalışan herkes bir yolunu bulup erken emekli olma hayali kuruyor. Takvim gazetesi ekonomi müdürü Faruk Erdem erken emeklilik yani kısmi emeklilik ile ilgili Tüm detayları canlı yayında anlattı. Kısmi emeklilik şartlarından Biri 8 Eylül 1999 öncesi sigortalı olmak. Yani aynı zamanda EYT kapsamında olmak. 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi bulunan ve 15 yıl çalışma süresini tamamlayarak 3600 gün prim ödeyen Kadınlar 50 yaşında erkekler ise 55 yaşında emekli olabiliyor. Ancak bu şartlardan bir tanesini bile yerine getirmemek halinde emekli olmak mümkün değil.

3 ŞARTI YERİNE GETİRMEK GEREKİYOR

Takvim gazetesi ekonomi yazarı Faruk Erdem konu ile ilgili yaptığı açıklamanın devamında ise şöyle konuştu; “Dolayısıyla burada 3 şart var. Burada 50 yaşında emekli olunmuyor, bir kriter olarak bulunuyor. 3 bin 600 günü tamamladıktan sonra 50 yaşı da tamamlamak gerekiyor. Burada yaş şartı bir şekilde tamamlamış oluyor vatandaş. Yaş şartını 2005-2008 arasında tamamlamış olsaydı vatandaş 54 yaşında emekli olacaktı. Bu kısmi emeklilik meselesi belli bir yaşa gelmiş büyüklerimizin bu imkândan yararlanması için sistemin onlara sunduğu bir imkân.” Faruk Eldem, çalışma imkanı bulamayan 60 yaşına gelmiş ya da 55 yaşını geçmiş kişilerin bu imkândan faydalanarak emekli olmasının mümkün olduğunu söyledi. Kısmi emeklilik kazanmak için mutlaka Yukarıdaki Şartları yerine getiriyor olmak gerekiyor.

ASGARİ ÜCRETE ZAM GELİNCE BORÇLANMAYA DA GELECEK

Ayrıca borçlanma yönetim yöntemi ile kısmi emeklilik elde etmek isteyen kişilere Faruk Eldem dan uyarı geldi. Yılbaşında asgari ücrete yapılacak olan zamla birlikte borçlanma ya da zam geleceğini hatırlatan Faruk evden, o tarihe kadar mutlaka başvuruların yapılmış ödemelerin tamamlanmış olması gerektiğine dikkat çekti. Asgari ücrete beklenen zam oranının %40’ın üzerinde olacağını belirten Faruk evden bu durumda 18 aylık askerlik borçlanmasının 37 bin 272 liraya yükselecek yeni söyledi.

Başa dön tuşu